„Panny z Wilka” jest adaptacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza, za którą Wajda w 1979 roku został nominowany do Oscara. To refleksyjna opowieść o stosunku człowieka do naturalnego cyklu przyrody: życia i śmierci, ze znakomitymi zdjęciami Edwarda Kłosińskiego i scenografią Allana Starskiego. W rolach głównych wystąpili w nim m.in. Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Maja Komorowska oraz Stanisława Celińska.
„Wszystko na sprzedaż” to – jak tłumaczył Wajda – opowieść o ludziach, którzy robią filmy: reżyserach, aktorach, asystentach. Występujący w filmie: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski grają samych siebie, występując pod własnymi imionami. Filmowa fikcja miesza się z rzeczywistością, a tytułowa „sprzedaż” to odkrywanie swoich myśli, uczuć, wrażeń.
Na festiwalu zostanie pokazany również film „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. To portret dokumentalny mistrza nakręcony przez czwórkę adeptów jego Szkoły Filmowej. Obserwacje uchwycone na przełomie 2006 i 2007 roku na planie „Katynia”, połączone z fragmentami monologu reżysera, dzielącego się swoim wieloletnim doświadczeniem pracy filmowca.
6 marca br. Andrzej Wajda skończył 85 lat. Jest współtwórcą polskiej szkoły filmowej, reżyserem m.in. „Ziemi obiecanej”, „Brzeziny”, „Wesela”, „Panien z Wilka” i „Katynia”. Laureatem honorowego Oscara, czterokrotnie nominowanym do tej nagrody za swoje filmy. Zdobywcą Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” i laureatem Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.
Festiwal filmowy „Wisła” potrwa od 15 kwietnia do 5 maja. Rosyjska publiczność obejrzy najciekawsze polskie produkcje filmowe zrealizowane w ostatnim czasie. Będzie też uczestniczyć w spotkaniach z polskimi reżyserami i aktorami.
Festiwal jest kontynuacją cyklu imprez rozpoczętych w listopadzie 2007 r. Festiwalem Filmów Rosyjskich Sputnik w Polsce, który organizowany jest co roku w Warszawie. „Wisła” będzie miała już swoją czwartą edycję, a poza Moskwą odwiedzi także Jekaterynburg i Niżny Nowogród. (PAP)
akn/ nno/ ls/