02.11. Warszawa (PAP) – Przedstawiciel Dmitrija Miedwiediewa ds. międzynarodowej współpracy kulturalnej Michaił Szwydkoj podkreślił, że w Rosji jest duże zainteresowanie kulturą polską, m.in. kinem i teatrem. Zachęcał Polaków do realizowania wspólnych projektów artystycznych z Rosjanami.
Szwydkoj wziął udział we wtorkowej wideokonferencji Moskwa-Warszawa, poprzedzającej 4. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który w piątek rozpocznie się w stolicy Polski. Ze studia w Rosji łączył się z Warszawą, gdzie – w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej – w dyskusji uczestniczyli m.in.: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz dyrektorzy festiwalu, Małgorzata Szlagowska-Skulska i Piotr Skulski.
To, co robicie dla polskiej i rosyjskiej kinematografii jest nie do przecenienia – tak Michaił Szwydkoj dziękował twórcom festiwalu. „Festiwal ten stał się jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych nie tylko dla polskiej, ale i całej europejskiej rodziny filmowej” – ocenił podczas wideokonferencji. Przypomniał, że twórcy „Sputnika” organizują również przeglądy kina polskiego w Rosji – Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie.
„Ludzie z mojego pokolenia wiele uczyli się od polskich filmowców i z polskich filmów. Poznawaliśmy dzięki nim życie i wartości” – powiedział Szwydkoj, przywołując nazwiska Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Zanussiego.
Wskazał na potrzebę organizowania spotkań polskich i rosyjskich reżyserów oraz dystrybutorów filmowych. Jak ocenił, ułatwiałoby to wspólną pracę nad polsko-rosyjskimi produkcjami filmowymi i wzajemne wprowadzanie filmów do kin w obu krajach – tytułów polskich w Rosji i rosyjskich w Polsce.
„Jesteśmy bardzo zainteresowani wydarzeniami poświęconymi polskiej kulturze. Nie tylko kinematografii. Także m.in. teatrowi. Dobrym rozwiązaniem byłoby przedstawienie sobie młodego pokolenia polskich i rosyjskich artystów, zachęcanie ich do współpracy” – mówił Szwydkoj.
Agnieszka Odorowicz także podkreślała potrzebę polsko-rosyjskiej kooperacji na polu filmowym. „PISF współpracuje z wytwórnią Mosfilm. Ogłosiliśmy konkurs na scenariusz filmu o współczesnych relacjach polsko-rosyjskich” – przypomniała.
Jednym z rosyjskich sponsorów tegorocznej 4. edycji festiwalu „Sputnik nad Polską” – która potrwa w Warszawie od 5 do 14 listopada – jest Gazprom.
W programie znalazło się 160 tytułów. Filmy – fabularne i dokumenty, najnowsze produkcje i rosyjska klasyka – będą prezentowane w: Kinotece, Multikinie Złote Tarasy i kinie Kultura. Z Rosji przyjedzie ok. 70 gości specjalnych, m.in. twórcy i producenci filmowi, przedstawiciele władz szkoły filmowej i rosyjskiej Filmoteki.
W konkursie o główną nagrodę walczyć będzie 15 rosyjskich produkcji z lat 2009-2010, wśród nich: „Milczące dusze” Aleksieja Fiedorczenki – uhonorowane nagrodami FIPRESCI i Jury Ekumenicznego na festiwalu w Wenecji, „Jak spędziłem koniec lata” Aleksieja Popogrebskiego – film nagrodzony dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami za role męskie na festiwalu w Berlinie, „Bęben, bębenek” Aleksieja Mizgiriowa – uhonorowany Specjalną Nagrodą Jury w Locarno oraz „Krótkie spięcie” – melodramat składający się z kilku krótkometrażowych filmów o miłości, nakręconych przez młodych, najbardziej obiecujących rosyjskich reżyserów, m.in. Borysa Chlebnikowa, Iwana Wyrypajewa, Aleksieja Germana Młodszego.
„To dzieła wybitne. Kolorowe obrazy z piękną muzyką, znakomitym scenariuszem, rewelacyjną grą aktorską” – uważa Małgorzata Szlagowska-Skulska.
Na festiwalu będą polskie akcenty. W filmie Stanisława Goworuchina „W stylu jazz” jedną z głównych ról zagrał Michał Żebrowski. W „Krótkim spięciu” publiczność zobaczy Karolinę Gruszkę.
„Sputnik” będzie miał powtórki w 27 polskich miastach – co potrwa aż do stycznia, m.in. w Gdańsku, Łodzi, Toruniu i Wrocławiu.(PAP)
jp/ dsr/ abe/