Z udziałem polskich artystów i przedstawicieli resortu kultury zainaugurowano w czwartek w Warszawie obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Oficjalne uroczystości państwowe odbędą się 15 lipca na Polach Grunwaldzkich. Obecny będzie prezydent Lecha Kaczyński i zagraniczni goście.
W rozpoczynającym uroczystości programie historyczno-artystycznym w Arkadach Kubickiego udział wzięli m.in. aktor Daniel Olbrychski i prof. Henryk Samsonowicz. Elementem widowiska był przejazd rycerzy wyruszających na bitwę. Olbrychski czytał fragmenty kronik opisujących bitwę grunwaldzką, a prof. Samsonowicz opowiadał o randze tej walki.
„Kto wie, czy nie było to najważniejsze wejście naszego kraju do Europy? Grunwald był pierwszą bitwą polską, bitwą wygraną, która znalazła się we wszystkich kronikach europejskich, poczynając od Portugalii, a kończąc na Europie Wschodniej” – zwrócił uwagę Samsonowicz.
„To nie była lokalna wojna między Zakonem Krzyżackim a Polską, ponieważ państwo Zakonu Krzyżackiego stanowiło wierzchołek góry lodowej, ekstrakt tych wszystkich organizacji terytorialnych, które znajdowały się na terenie całej łacińskiej Europy, poczynając od Niderlandów po Sycylię, od Lotaryngii i Francji po Czechy, Węgry i Polskę” – podkreślił historyk.
Program najważniejszych imprez planowanych w tym roku w ramach obchodów rocznicy bitwy grunwaldzkiej przedstawił sekretarz stanu w resorcie kultury Piotr Żuchowski. Oficjalne uroczystości państwowe odbędą się w dniach 15-18 lipca na Polach Grunwaldzkich. Swoją obecność 15 lipca zapowiedział prezydent Lech Kaczyński, pojawić się ma wielu zagranicznych gości. Dwa dni później, 17 lipca, odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, w której udział weźmie ponad 1500 statystów.
Uroczystości rocznicowe 15 lipca odbędą się także w Krakowie na Wawelu – zaplanowano m.in. wernisaż wystawy „Na znak świętego zwycięstwa”, prezentującej tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic. Odbędzie się też prawykonanie utworów nagrodzonych przez jury konkursu „Wawel: musica festiva” oraz wykonanie II Symfonii Kopernikowskiej Henryka Mikołaja Góreckiego.
W Muzeum Zamkowym w Malborku zaplanowano we wrześniu (20-21) I część międzynarodowej konferencji naukowej podsumowującej dotychczasowe badania nad bitwą. Jej druga część odbędzie się w dniach 23-24 września w Krakowie – na Wawelu oraz na UJ.
Zaplanowano też rekonstrukcję historycznego przemarszu wojsk króla Władysława Jagiełły na Grunwald. Tabor będzie codziennie zatrzymywał się w jednym z miast na trasie, by rozbić obóz. Wymarsz rozpocznie się 25 czerwca w Sulejowie, wojska dotrą na Pola Grunwaldzkie 15 lipca.
Całość obchodów koordynuje Narodowe Centrum Kultury. (PAP)
agz/ ls/ gma/