Warszawa/ Wystawa mebli Jana Kurzątkowskiego w Muzeum Narodowym

Warszawa/ Wystawa mebli Jana Kurzątkowskiego w Muzeum Narodowym

3.4.Warszawa (PAP) – Cztery krzesła, dwa fotele i stolik wykonane w latach 50. i 60. przez projektanta Jana Kurzątkowskiego – wzbogaciły w piątek zbiory Muzeum Narodowego. Kolekcja przekazanych przez córkę artysty mebli będzie dostępna dla zwiedzających do 19 kwietnia.

„Obecnie w zbiorach muzeum mamy 80 prac Jana Kurzątkowskiego m.in. kolekcję zabawek z drewna i papieru oraz szklanych naczyń. Sześć przekazanych obecnie dzieł stanowi wyjątkowo wartościowy nabytek. To meble eksperymentalne, ale znaczące z punktu widzenia myśli projektanckiej. Wyjątkowe w pracach Kurzątkowskiego jest niezwykłe sprzężenie formy, konstrukcji i funkcji. To właśnie dążenie artysty do perfekcji przy tworzeniu dzieł sprawiło, że tak mało jego prac trafiło do seryjnej produkcji, co czyni pozyskane przedmioty tym bardziej wartościowymi” – mówiła podczas pokazu przekazanych prac kustosz kolekcji wzornictwa Muzeum Narodowego w Warszawie Anna Maga.

Wśród pozyskanych przedmiotów znalazło się krzesło o siedzisku z płatą sklejki w kolorze naturalnym (1952), krzesło ze sklejki (konstrukcja nośna i siedzisko) w kolorze naturalnym (1956), krzesło ze sklejki lakierowanej na czarno (1956), fotel z giętej sklejki z siedziskiem i oparciem wyplatanym linką nylonową (lata 60.), stolik z kwadratowym szklanym blatem i półką wyplataną z żyłki nylonowej (lata 60.) oraz fotel „Byk” o tapicerowanym siedzisku i oparciu (koniec lat 60.).

Jan Kurzątkowski (1899-1975) był jednym z najbardziej znanych polskich projektantów XX wieku. Zajmował się głównie meblarstwem i architekturą wnętrz, ale także szkłem użytkowym oraz papieroplastyką. Był jednym z założycieli znanej Spółdzielni Artystów „Ład” (1926-1996). Przez wiele lat pracował również jako pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie wykształcił wielu artystów.

Twórczość Kurzątkowskiego cechowała inwencja plastyczna, zamiłowanie do eksperymentów konstrukcyjnych i formalnych. Pozyskane przez Muzeum Narodowe meble stanowią przykład nowatorskiego podejścia do materiału i formy, są uważane za przełomowe dla rozwoju polskiego meblarstwa powojennego, jako wyjątkowe osiągnięcia w projektowaniu z giętej sklejki.

Przekazane eksponaty zasilą zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego, gdzie znajdowały się już inne prace Kurzątkowskiego m.in. fotel, dwa krzesła i biurko z lat 30. XX wieku oraz komplet składający się z dwóch foteli, stolika i barku, także z tego okresu. Muzeum posiadało także meble artysty wykonane w latach 50. – krzesełko wyplatane sznurkiem, dwa fotele tapicerowane, fotel tapicerowany na metalowej podstawie oraz leżankę z wikliny.

W zasobach Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Wszechstronność przechowywane są również prace Kurzątkowskiego wykonane w innych tworzywach – szkle i papierze. To m.in. zespół naczyń szklanych – karafki i kieliszki z lat 40. oraz różne typy zabawek – od drewnianych małych figurek poprzez zabawki ruchome na kiju po papierowe ozdoby na choinkę, odtworzone w latach 40. według jego przedwojennych prac.

Jak zapowiadają przedstawiciele Muzeum Narodowego placówka planuje zorganizowanie monograficznej wystawy twórczości Jana Kurzątkowskiego, która będzie okazją do przedstawienia wszystkich posiadanych prac artysty. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :