800 sprzedanych biletów na dwa spektakle Lupy w Brukseli

800 sprzedanych biletów na dwa spektakle Lupy w Brukseli

„Bilety wyprzedały się jeszcze przed otwarciem festiwalu. Sprzedaliśmy po 400 biletów na sobotę i niedzielę” – powiedział PAP dyrektor festiwalu Christophe Slagmuylder. „To są tylko dwa przedstawienia, ponieważ spektakl trwa aż siedem i pół godziny, więc można go pokazywać tylko w weekend” – wyjaśnił.

Spektakl „Factory 2” Krystiana Lupy opowiada o dwóch dniach z historii nowojorskiego loftu, w którym Warhol za pomocą paru puszek zupy pomidorowej Campbella wywrócił do góry nogami kanony współczesnej sztuki. „Factory 2” miała swoją premierę w 2008 r. W Brukseli będzie wystawiana 21 i 22 maja w The Royal Flemish Theatre, grana będzie po polsku oraz tłumaczona na francuski i flamandzki.

„+Factory+ jest dla nas ważnym przedstawieniem, jest eksperymentem nowego sposobu opowiadania, nowej narracji i jest również eksperymentem innego traktowania przez aktora granej postaci” – powiedział PAP Lupa. „Próby trwały przez rok. Aktorzy najpierw zakochiwali się w postaciach, a później próbowali improwizacyjnie stwarzać nową rzeczywistość. Będziemy opowiadać o filmie, którego Andy Warhol nigdy nie nakręcił, ale który mógłby nakręcić, i o sytuacjach, które w grupie Andy Warhola nie zdarzyły się, ale które mogły się zdarzyć” – tłumaczył reżyser.

Lupa już wystawiał inne swoje przedstawienie w Brukseli w 1994 roku. „Byliśmy z +Kalkwerkiem+ Thomasa Bernharda na tym samym festiwalu” – powiedział Lupa. Pytany o to, jak wówczas jego sztukę odebrali belgijscy widzowie, odparł: „Sympatycznie, choć ja nie byłem wtedy zadowolony z przedstawienia”. Poinformował, że w ciągu dwóch najbliższych sezonów swoją sztukę będzie wystawiał także w Petersburgu i prawdopodobnie w Paryżu.

Kunstenfestivaldesarts to coroczny festiwal w Brukseli, w tym roku odbywa się jego 16. edycja. „Celem tego festiwalu jest prezentacja współczesnych przedstawień i artystów, którzy zadają pytanie o to, kim dziś jesteśmy jako społeczeństwo” – powiedział szef festiwalu.

W ciągu trzech tygodni festiwal odwiedza każdego roku ok. 20 tys. osób. „Wielu Europejczyków przychodzi na festiwal, bo w jednym miejscu mogą zobaczyć sztuki z Meksyku, Japonii, Libanu lub z Polski” – wyjaśnił Slagmuylder.

Slagmuylder zaprosił Lupę na tegoroczny festiwal ze sztuką „Factory 2” po tym, jak zobaczył ją półtora roku temu w Krakowie.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ icz/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :