70 tysięcy osób obejrzało Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

70 tysięcy osób obejrzało Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli

28.03. Poznań (PAP) – Ok. 70 tysięcy osób śledziło ostatnie godziny życia Chrystusa pokazane w trakcie Misterium Męki Pańskiej zaprezentowanej w sobotę na poznańskiej Cytadeli.

Widowisko rozpoczęło się wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, zakończyło – jego ukrzyżowaniem na Golgocie i zwycięskim zmartwychwstaniem. W spektaklu wystąpiło ok. 300 aktorów.

W tym roku oglądanie przebiegu wypadków po raz pierwszy ułatwiał widzom telebim. Uczestnicy wydarzenia nie ukrywali w rozmowie z PAP, że spektakl jest dla nich dużym przeżyciem.

"Traktuję to jako nabożeństwo drogi krzyżowej, tylko że wizualnie i artystycznie jest to inny wymiar" – powiedziała PAP Magda Miler.

"Scenariusz zawsze jest taki sam, bo wiadomo, że to się nigdy nie zmieni, ale wzruszam się za każdym razem, gdy tu jestem"- dodała Anna Nowak.

Jak powiedział PAP Michał Strutyński, koordynator produkcji, na poznańskiej Cytadeli pojawiło się ok. 70 tys. osób.

"W tym roku było więcej osób spoza Poznania, były organizowane specjalne przejazdy autokarowe dla chętnych chcących zobaczyć misterium. Wiemy, że tegoroczny pomysł z telebimem zdał egzamin – podobał się zarówno widzom jak i wykonawcom" – stwierdził.

Przygotowania do wydarzenia trwały ponad pół roku, budżet tegorocznego misterium wyniósł ok. 400 tys. zł.

Misterium było poświęcone pamięci młodych chłopców zwanych Piątką Poznańską – beatyfikowanych przez Jana Pawła II spośród 108 męczenników II wojny światowej.

Organizatorzy przedsięwzięcia rozmawiają z władzami Warszawy na temat przygotowania w przyszłym roku podobnego wydarzenia także w stolicy. Jeśli rozmowy zostaną sfinalizowane, przedstawienie w Warszawie odbędzie się dwa tygodnie wcześniej od widowiska poznańskiego.

Według organizatorów Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli to największe tego typu wydarzenie na świecie. (PAP)

rpo/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :