4.48 Psychosis w Barbican Centre

4.48 Psychosis w Barbican Centre

21.03. Warszawa (PAP) – W ramach POLSKA! YEAR Barbican Theatre – jedna z najważniejszych scen teatralnych w Wielkiej Brytanii, będzie gościć głośny spektakl teatru TR Warszawa oparty na dramacie Sarah Kane. W roli głównej wystąpi Magdalena Cielecka.

Po doskonale przyjętych przez krytykę występach w ramach Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu w 2008 roku, TR Warszawa przybywa do Barbicanu w ramach programu "Bite" z przejmującą inscenizacją ostatniego dzieła Sarah Kane "4.48 Psychosis". Spektakl w reżyserii wielokrotnie nagradzanego dyrektora artystycznego TR Warszawa Grzegorza Jarzyny prezentuje bezlitośnie autobiograficzne podejście do trudno uchwytnego, eliptycznego poematu autorstwa Kane.

Główną bohaterkę – kobietę w szponach przerażającej choroby psychicznej – z zaskakującym wigorem gra Magdalena Cielecka – aktorka dobrze znana w Polsce ze swoich filmowych i teatralnych kreacji.

"Tekst tworzą jej rozmowy z bliskimi i lekarzami, fragmenty książek o syndromie samobójczym, parafrazy Biblii, lekarskie diagnozy. Medyczne terminy sąsiadują tu z wyznaniami miłości, porady psychologa zderzone są z wizjami Boga. Nie jest to zapis umierania, ale heroicznej walki o życie, którą bohaterka prowadzi w obliczu obojętnego albo nierozumiejącego jej świata. Bohaterka ′Psychosis′ przegrywa, ale nie traci do końca najwyższej wartości: woli przetrwania. (…) Aktorka nie próbuje tłumaczyć swojej bohaterki, wynajdywać psychologicznych powodów jej stanu. Zdrapuje jej życie do gołej skóry, aby pokazać pulsującą pod nim krew. Sama jest oskarżeniem, dowodem na to, że świat wyszedł z ram" – pisał o sztuce Roman Pawłowski, krytyk "Gazety Wyborczej".

26 marca po spektaklu odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jarzyną, które poprowadzi Graham Saunders, wykładowca University of Reading, autor książki: "Love Me or Kill Me: Sarah Kane and the Theatre of Extremes".(PAP Life)

jmy/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :