08.11. Kraków (PAP) – 5700 fotografii i ponad 1,6 tys. fragmentów wystąpień Jana Pawła II zostało zamieszczonych w 27-tomowej kolekcji wydawnictwa Biały Kruk „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła”.
Albumy, które ukazują się od 2003 r., to fotokronika życia Jana Pawła II. Każdy z tomów obejmuje jeden rok działalności Ojca Świętego. Autorami zdjęć są Adam Bujak i Arturo Mari. Uzupełnienie fotografii stanowią cytaty z homilii, przemówień i wystąpień papieża.
„To wielka dokumentacja pontyfikatu. Potrzebna na dziś, żeby odświeżyć swoją pamięć, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń” – mówił podczas poniedziałkowej uroczystej prezentacji kolekcji w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że choć sam był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II, to z miłością ogląda zamieszczone w albumach zdjęcia, by na nowo przeżyć tamte chwile, kiedy to wszystko się działo. „Warto przypomnieć te chwile, historię, postać Jana Pawła II i także słowa, które nam zostawił” – mówił kard. Dziwisz.
Przygotowanie kolekcji trwało siedem lat. Pierwszy wydrukowany tom ukazał się na 25-lecie pontyfikatu, potem były tomy dokumentujące dwa kolejne lata i następne, obejmujące okres od początku posługi Jana Pawła II.
„Jeśli ktoś bałyby się tych 27 tomów, czy to nie za dużo poświęcone jednemu człowiekowi, to możemy powiedzieć, że w każdym z tych tomów jest Chrystus przeżywany przez Jana Pawła II i ukazywany drugiemu człowiekowi jako droga zbawienia” – powiedział ks. prof. Jan Machniak.
Kard. Stanisław Nagy zwrócił uwagę, że udokumentowaniem historii pontyfikatu zajęło się wydawnictwo świeckie. „Te tomy rysują obraz Jana Pawła II specjalnym instrumentem – aparatem fotograficznym. To jest wielki i cenny zapis dokonany przez wielkich ludzi. Daje nam możliwość, że w każdej chwili możemy pójść na ścieżki, którymi on kroczył, i zobaczyć go dla siebie, na dzisiaj, na teraz, takim, jakim był” – mówił kard. Nagy.
Prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski podkreślił, że wydawnictwu zależało na pokazaniu ogromu i różnorodność pontyfikatu. „Była to tytaniczna praca całego zespołu osób. Żal się z tą praca rozstać” – powiedział Sosnowski. Kard. Dziwisz odparł, że pracy jest dużo, bo jest jeszcze – jak się wyraził – „jeden magazyn” z nigdy niepublikowanymi filmami i materiałami dotyczącymi Jana Pawła II, które, być może, po beatyfikacji i kanonizacji zostaną udostępnione.(PAP)
wos/ hes/