24 filmy w walce o Złote Lwy w Gdyni, w 2010 r. festiwal w maju

24 filmy w walce o Złote Lwy w Gdyni, w 2010 r. festiwal w maju

02.09. Warszawa (PAP) – 24 filmy, wśród nich nowe produkcje Janusza Morgensterna i Agnieszki Holland, będą walczyć o Złote Lwy na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Gdyński festiwal po raz ostatni odbędzie się we wrześniu; jego przyszłoroczna edycja zostanie zorganizowana w maju.

Informację tę przekazał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski na środowej konferencji prasowej w Warszawie, na której organizatorzy festiwalu zaprezentowali jego tegoroczny program.

„Liczba produkowanych w Polsce filmów systematycznie rośnie” – mówi Zdrojewski, wyrażając zadowolenie z kondycji rodzimej kinematografii.

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa od 14 do 19 września. Jego dyrektor Leszek Kopeć spodziewa się 50 tys. widzów i 2 tys. gości.

W konkursie głównym o najważniejszą nagrodę walczyć będą 24 produkcje, m.in. zrealizowane według powieści Janusza Andermana obyczajowe „Mniejsze zło” w reżyserii Janusza Morgensterna – z Lesławem Żurkiem, Magdaleną Cielecką i Januszem Gajosem w obsadzie; wyreżyserowany wspólnie przez Agnieszkę Holland i jej córkę Kasię Adamik przygodowy „Janosik. Prawdziwa historia”, w którym tytułową rolę zagrał czeski aktor Wacław Jiraczek; oraz thriller „Enen” Feliksa Falka – gdzie Borys Szyc wciela się w psychiatrę badającego przypadek tajemniczego pacjenta o nieznanej tożsamości.

Wśród pozostałych kandydatów do Złotych Lwów są m.in. dwa dramaty o prostytuującej się młodzieży – „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec i „Świnki” Roberta Glińskiego, komedia Michała Rogalskiego „Ostatnia akcja” – z Janem Machulskim w jego ostatniej roli, dramat „Moja krew” Marcina Wrony – o umierającym bokserze (w jego roli Eryk Lubos), który pragnie mieć dziecko, „Miasto z morza” Andrzeja Kotkowskiego – zrealizowana na podstawie powieści Stanisławy Fleszarowej Muskat historia o budowie portu w Gdyni – a także „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego i „Dom zły” Wojtka Smarzowskiego.

W jury konkursu głównego, pod przewodnictwem reżysera Krzysztofa Krauzego, zasiądą: kostiumolog i scenograf Ewa Braun, aktorka Dominika Ostałowska, historyk i krytyk sztuki Anda Rottenberg, muzyk Zbigniew Hołdys, reżyser Andrzej Jakimowski oraz operator Bogdan Dziworski. Na festiwalu odbędą się także dwa inne konkursy – kina niezależnego i młodego kina.

Wśród najciekawszych wydarzeń tegorocznej gdyńskiej imprezy będą też: projekcja (w cyklu pokazów Panorama Polskiego Kina) filmu Krzysztofa Zanussiego „Rewizyta” – gdzie swą ostatnią rolę na dużym ekranie zagrał Zbigniew Zapasiewicz, wystawa poświęcona Romanowi Polańskiemu oraz przegląd filmów z Izraela, z okazji którego do Gdyni przyjedzie ponad 20 przedstawicieli izraelskiego środowiska filmowego.

Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości odbiorą w Gdyni reżyserzy Kazimierz Kutz i Jerzy Hoffman.

W tym roku po raz ostatni dyrektorem artystycznym gdyńskiego festiwalu będzie Mirosław Bork. Bork sam zrezygnował z tej funkcji, którą pełnił przez ostatnie cztery lata. Jest reżyserem i – jak tłumaczył na konferencji – po tegorocznym festiwalu zamierza skoncentrować się na realizacji własnych filmów.

Festiwal w Gdyni w 2010 r. odbędzie się w maju – brany jest pod uwagę przede wszystkim ostatni tydzień tego miesiąca – tłumaczyła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Wśród organizatorów festiwalu w Gdyni są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Urząd Miasta Gdyni.

Pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – odbywającego się w latach 1974-1986 w Gdańsku, a później w Gdyni – był Lucjan Bokiniec. Bokiniec zmarł kilka dni temu – 30 sierpnia, w wieku 74 lat. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :