21 maja rozpoczną się 54. Międzynarodowe Targi Książki

21 maja rozpoczną się 54. Międzynarodowe Targi Książki

5.5.Warszawa (PAP) – W 54. Międzynarodowych Targach Książki, które odbywać się będą od 21 do 24 maja w warszawskim PKiN, weźmie udział blisko 500 wydawców z 31 krajów. Gościem honorowym imprezy będzie w tym roku Rada Europy – poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.

Prawdopodobnie w tym roku targi będą nieco skromniejsze niż w latach poprzednich – w 2008 roku przyjechało na nie ponad 600 wydawców, w roku 2007 było ich 700. Do targów pozostało jednak jeszcze dwa tygodnie, przez ten czas mogą napłynąć jeszcze ostatnie zgłoszenia uczestników.

Jak zwykle pierwszy dzień imprezy przeznaczony będzie dla profesjonalistów, publiczność będzie ją mogła odwiedzać od piątku do niedzieli. Pierwszego dnia targów poznamy tytuły książek nominowanych do literackiej Nagrody NIKE oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Gościem honorowym targów będzie Rada Europy, która w tym roku obchodzi 60-lecie swego istnienia. Z tej okazji przygotowano książkę pt. „60 lat Rady Europy. Tworzenie i stosowanie standardów prawnych”, która będzie promowana na warszawskich targach. Poza tym Rada Europy przedstawi w Warszawie dwie z prowadzonych przez siebie kampanii: przeciwdziałającą dyskryminacji w sporcie oraz postulującą wprowadzenie zakazu kar cielesnych wobec dzieci.Targi tradycyjnie są okazją do spotkań czytelników z pisarzami. W tym roku zaproszono m.in. Jiriego Gruszę, czeskiego poetę autora takich tomików jak „Modlitwa do Janinki” i „Głazy narzutowe”. Poeta uczestniczyć będzie w promocji specjalnego numeru „Literatury na Świecie”, poświęconego czeskim pisarzom.

Innym gościem będzie włoski pisarz Claudio Magris, autor łączący w swych książkach stylistykę prac naukowych z klasyczną gawędą. Interesuje go szczególnie Europa Środkowa – region, w którym mieszają się kulturowe wpływy austriackie ze śródziemnomorskimi. Na polski przetłumaczono m.in. takie jego książki jak „Dunaj” czy „Mikrokosmosy”. Pochodzący z Triestu Magris od kilku lat wymieniany jest w czołówce kandydatów do literackiego Nobla. Tym razem odwiedzi Polskę promując przekład swojej najnowszej książki pt. „Podróż bez końca”, opublikowaną właśnie przez Fundację Zeszytów Literackich.

Jarosław Marek Rymkiewicz bardzo rzadko zgadza się na publiczne spotkania. Pisarz zapowiada jednak, że pojawi się na targach i będzie podpisywał swoje książki na stoisku wydawnictwa Sic!, które właśnie na majowe targi zapowiada premierę najnowszej książki Rymkiewicza. Nową książkę wydaje także Hanna Krall. Świat Książki opublikuje „Różowe strusie pióra”, zbiór opowieści reporterki o ludziach, których poznała podczas swojej pracy. W tym samym wydawnictwie ukaże się „Tyberiusz Cezar” Jacka Bocheńskiego.Na targach będzie można spotkać m.in. Adama Zagajewskiego, Władysława Bartoszewskiego, Tomasza Raczka, Romę Ligocką, Antoniego Liberę, Marka Edelmana, Jacka Denhela, Jacka Dukaja, Jerzego Pilcha, Joannę Szczepkowską, Wojciecha Jagielskiego, Jacka Hugo-Badera.

Targom towarzyszyć będą wystawy m.in polskiego plakatu filmowego. Ta ekspozycja towarzyszyć będzie albumowi „Plakat filmowy w Polsce” Doroty Folgi-Januszewskiej (wydawnictwo Bosz). Ciekawie zapowiada się wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć autorstwa światowej sławy socjologa i filozofa Zygmunta Baumana. Te zdjęcia znajdą się w książce „Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami” Zygmunta Baumana, Romana Kubickiego i Anny Zeidler-Janiszewskiej, która ukaże się tuż przed targami (Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne). (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :