Koszałka, który za krótkometrażowy obraz „Deklaracja nieśmiertelności” zdobył nagrodę na tegorocznym festiwalu w Karlowych Warach, jest pomysłodawcą całego przedsięwzięcia.
Artysta chce, by poszczególne fragmenty dokumentu o organizowanych przez Polskę i Ukrainę Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, wątki, które złożą się później na jedną filmową całość, realizowali różni reżyserzy. „Zgodę na pracę przy tym filmie wyrazili już Borys Lankosz i Magdalena Piekorz” – powiedział PAP Koszałka.
Jak dodał, do współpracy zaproszeni zostali także trzej znakomici polscy operatorzy: Bogdan Dziworski, Wojciech Staroń (laureat Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale za zdjęcia do filmu „El premio”) oraz Adam Bajerski, nagradzany autor zdjęć do filmów Andrzeja Jakimowskiego.
Celem jest stworzenie pełnometrażowego dokumentu, który będzie pokazywany w kinach. Kamery zostaną skierowane na polskich piłkarzy, a także na polskich kibiców – twórcy filmu zamierzają rejestrować emocje publiczności oglądającej mecze.
Zdjęcia mają być kręcone przed Euro, w jego trakcie – w czerwcu 2012 r., oraz po zakończeniu mistrzostw. Będą realizowane przez kilka ekip, w różnych miejscach Polski, a także za granicą. „Jedna z ekip pojedzie do Jerozolimy, by tam obserwować reakcje izraelskiej Polonii na przebieg mistrzostw” – opisuje swoje plany Koszałka.
Dla operatorów dużym wyzwaniem artystycznym ma być filmowanie zawodników w trakcie sportowej rywalizacji na stadionie. „Chcemy, by zdjęcia piłkarzy podczas meczów zostały podniesione do rangi sztuki” – podkreślił reżyser.
Główny temat planowanego filmu to: „ludzie pod presją”, na których ciąży wielka odpowiedzialność – powiedział Koszałka. „Zamierzamy pokazać również reakcję naszego społeczeństwa na Euro i stworzyć swego rodzaju +portret Polski współczesnej+. Myślę, że tak wielka impreza w naszym kraju, która wyzwoli w ludziach niezmiernie silne emocje, to dla dokumentalisty znakomita szansa na stworzenie ważnego, wiele mówiącego filmu – o nas, o tym, jacy jesteśmy” – mówił.
Zaznaczył jednocześnie, że w filmie nie będzie komentarzy, ocen; ma to być przede wszystkim czysta obserwacja – środowiska piłkarskiego i kibiców – skłaniająca widza do własnych refleksji.
Dofinansowanie na realizację dokumentu Koszałki przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Zgodnie z intencjami autorów, film powinien trafić do kin po mistrzostwach (daty jeszcze nie określono).
Marcin Koszałka (ur. 1970) to reżyser filmów dokumentalnych (np. nagradzanych „Takiego pięknego syna urodziłam” z 1999 r. i „Deklaracja nieśmiertelności” z 2010 r.), a także ceniony operator. Jest autorem zdjęć m.in. do: „Pręg” Magdaleny Piekorz, „Rysy” Michała Rosy, „Rewersu” Borysa Lankosza i „Uwikłania” Jacka Bromskiego.(PAP)
jp/ je/