Zmarł Ignacy Rutkiewicz – dziennikarz, publicysta, b. prezes PAP

Zmarł Ignacy Rutkiewicz – dziennikarz, publicysta, b. prezes PAP

23.03. Warszawa (PAP) – Nie żyje Ignacy Rutkiewicz – dziennikarz, publicysta, dwukrotny prezes Polskiej Agencji Prasowej. Zmarł w poniedziałek we Wrocławiu, po krótkiej chorobie – powiedział we wtorek PAP jego syn, Marcin Rutkiewicz.

Redaktor naczelny "Odry", współzałożyciel "Więzi" i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autor podręcznika "Jak być przyzwoitym w mediach. Rady dla dziennikarzy (i nie tylko)". Przyjaciele i rodzina wspominają go też jako miłośnika Gorców i nowych technologii.

Prezesem PAP po raz pierwszy został we wrześniu 1990 r., mianował go na to stanowisko ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki. Na czasy jego prezesury przypadł okres wielkich, pookrągłostołowych zmian w PAP-ie – Rutkiewicz rozpoczął m.in. przekształcanie PAP-u w spółkę akcyjną (PAP stała się nią w 1997 roku). Jednak wcześniej – w lutym 1992 r. – premier Waldemar Pawlak odwołał go z funkcji prezesa PAP (zastąpił go Krzysztof Czabański). Rutkiewicz wrócił na stanowisko prezesa PAP w październiku 1992 za rządów Hanny Suchockiej i zarządzał Agencją do 1994 r. W 1998 r. został członkiem Rady Programowej PAP.

Ówczesny zastępca Rutkiewicza Jerzy Korejwo wspomina, że Rutkiewicz objął szefostwo Agencji w okresie niezwykle trudnym. "Dokonał rzeczy niezwykle trudnej do wykonania, czyli przy pomocy dobranych współpracowników przestawił Agencję i jej działanie na nowe tory, wprowadził zupełnie nowe standardy pracy dziennikarskiej, nowe standardy techniczne, nowe reguły, które były wiele lat wcześniej oczywiste dla naszych kolegów z Zachodu, natomiast w realiach PRL praktycznie nie były stosowane" – wspomina Korejwo.

Z uznaniem o reformach wprowadzonych w PAP przez Rutkiewicza mówi Maciej Pędzich, ówczesny zastępca redaktora naczelnego, a później naczelny Agencji. "Rutkiewicz do PAP-u przyszedł z miesięcznika +Odra+, gdzie był naczelnym. Zachowywał się niezwykle przyzwoicie. Nie przyszedł wyrzucać ludzi, ale zrobić prawdziwą agencję" – wspomina Pędzich. "Pomagał mu w tym dziennikarz AFP Michał Viatteau-Kwiatkowski. I do spółki z nim próbował z tego zespołu zrobić niezależną agencję. Moim zdaniem Rutkiewiczowi się to po prostu udało. Wspominam go z wdzięczną pamięcią" – dodaje.

Ignacy Rutkiewicz urodził się w 1929 r. w Wilnie. Był absolwentem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 1953-1955 pracował w redakcji "Wrocławskiego Tygodnika Katolickiego", od 1957 do 1966 r. w Zachodniej Agencji Prasowej, w latach 1967-1970 w P.A. Interpress, 1970-1976 w dolnośląskim "Przeglądzie Gospodarczym".

Jednocześnie od 1961 r. Rutkiewicz należał do zespołu redakcyjnego miesięcznika "Odra", w latach 1982-1990 był jego redaktorem naczelnym.

Rutkiewicz był też współzałożycielem i członkiem kolegium miesięcznika "Więź".

Od 1996 r. Rutkiewicz współpracował z TVP, gdzie był m.in. redaktorem serwisu internetowego i sekretarzem telewizyjnej Komisji Etyki.

Rutkiewicz był także współzałożycielem, a w latach 1994-1995 prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 1991 r. – wiceprezydentem Stowarzyszenia Europejskich Agencji Prasowych (Alliance Europeenne des Agences de Presse). W 1999 r. został członkiem Orbicom – afiliowanej przy UNESCO sieci komunikacji medialnej. Był też współzałożycielem i wiceprezesem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego.

Rutkiewicz to także autor lub współautor kilkunastu książek publicystycznych oraz artykułów o początkach i rozwoju elektroniki i informatyki w Polsce, m.in. "Elektronika nad Odrą", "Archipelag nauki" oraz "Jak być przyzwoitym w mediach. Rady dla dziennikarzy (i nie tylko)".

Był laureatem nagrody miasta Wrocławia, nagrody im. B. Prusa (przyznawanej przez SDP), nagrody Phil Epistemoni – Przyjacielowi Nauki, Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa dla dziennikarzy poruszających problematykę nauki, szkolnictwa wyższego i kultury.

Był żonaty, miał dwóch synów.

"Zawsze pogodny, zadowolony człowiek, który miał samych przyjaciół" – tak Rutkiewicza wspomina jego syn Marcin. "Tata starał się zawsze iść z duchem czasu, zawsze miał oko i ucho otwarte na to, co się dzieje w nowoczesnym świecie" – dodał Marcin Rutkiewicz, nawiązując do zainteresowań ojca nowymi technologiami. "Odskocznią od stresującej pracy dziennikarskiej były dla niego wędrówki po Gorcach, gdzie jeździł od ponad 20 lat" – wspomina. (PAP)

js/ abr/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :