Złote, srebrne, brązowe ciupagi rozdane w Zakopanem

Złote, srebrne, brązowe ciupagi rozdane w Zakopanem

28.08. Zakopane (PAP) – Laureatami 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich został zespół Mszalniczanie z Kamionki Wielkiej oraz grupy taneczne z Hiszpanii i Węgier – ogłoszono w piątek w Zakopanem. Wręczenie zwycięzcom „złotych ciupag” oraz nagród pieniężnych w wysokości 1 tys. dolarów odbędzie się podczas wieczornej gali finałowej.

„Poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki. Mieliśmy trudności z wyłonieniem najlepszych zespołów” – powiedział przewodniczący jury Alojzy Kopoczek.

Srebrne ciupagi jury przyznało zespołom z Bułgarii, Włoch i Indonezji. Brązowe trofea przyznano zespołowi Istebna z Beskidu Śląskiego, Łemkowskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy oraz zespołowi Żeleziar ze Słowacji. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas wieczornego koncertu finałowego w namiocie festiwalowym na Dolnej Równi Krupowej.

Międzynarodowe jury oceniało zespoły w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. W każdej kategorii jury przyznało trzy ciupagi: złotą, srebrną i brązową.

Swoją nagrodę w postaci „Ciupagi ze Zbyrkadłami” dziennikarze przyznali zespołowi z Norwegii, który urzekał niezwykłą sprawnością i naturalnością w prezentowaniu tradycyjnych tańców swojego regionu.

„Na tym festiwalu nie ma przegranych. Festiwal jest wielkim świętem folkloru, wspólnej zabawy, łączenia kultur, bogactwa strojów, pieśni, instrumentalistów” – powiedziała PAP dyrektor artystyczna festiwalu Stanisława Trebunia-Staszel.

„Same wyniki tego festiwalu nie mają aż tak wielkiego znaczenia. To, co mogliśmy pokazać w Zakopanem: historię naszego kraju, nasz folklor, a przy tym poznać kulturę innych krajów, jest bogactwem dla naszej młodzieży” – powiedział kierownik zespołu „Kud-Racin” z Macedonii. „Uważam, że wszystkie zespoły są najlepszymi ambasadorami swoich krajów” – dodał.

O festiwalowe nagrody walczyło w tym roku 16 zespołów, w tym cztery polskie. Zespół z Gruzji nie został sklasyfikowany, ponieważ podczas konkursu zatańczył do muzyki z nagrania, a regulamin nie zezwala na korzystanie z muzyki mechanicznej.

Program tegorocznego festiwalu był bardzo rozbudowany. Oprócz koncertów konkursowych codziennie wieczorami odbywały się imprezy towarzyszące. Kolejną atrakcją były „dni narodowe”, podczas których poszczególne zespoły prezentowały swoje zwyczaje, kuchnię, tradycyjne tańce.



W trakcie festiwalu miała miejsce uroczysta premiera opery góralskiej zatytułowanej „Naski świat”, opowiadającej o miłości i dramatycznym rozstaniu dwojga ludzi – w wykonaniu zespołu regionalnego „Regle”.

Korzenie festiwalu sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą „Święta Gór”. Na Podhale zjechali wówczas artyści ludowi z Karpat, od Czeremoszu po Olzę. Ówczesny zjazd miał charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na „Tydzień Gór”, a impreza odbyła się w Wiśle. Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą „Jesieni Tatrzańskiej”. Od 1968 r., wraz z rozbudową programu, przyjął on nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Przez minione 40 lat w zakopiańskim festiwalu uczestniczyło ok. 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów oraz ok. 200 polskich grup. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :