Zdrojewski: nie wyobrażam sobie likwidacji radiowych zespołów

Zdrojewski: nie wyobrażam sobie likwidacji radiowych zespołów

09.12. Częstochowa (PAP) – Minister kultury Bogdan Zdrojewski oświadczył, że nie wyobraża sobie, by zespoły muzyczne Polskiego Radia mogły nie przetrwać obecnych trudności. O wsparciu dla niektórych z nich prezes radia publicznego ma rozmawiać z przedstawicielami samorządów, w których działają te zespoły – dodał minister.

„Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby jakakolwiek instytucja mogła nie przetrwać tych trudności” – powiedział Zdrojewski w środę podczas wizyty w Częstochowie.

Od wielu dni zarząd Polskiego Radia alarmuje, że na skutek spadających wpływów z abonamentu sytuacja finansowa spółki jest „dramatyczna”. W związku z tym radio oświadczyło, że z końcem roku wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania. Radio chce też zrezygnować z utrzymywania Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Spółka proponuje, by utrzymanie zespołów wzięły na siebie samorządy.

„Zagrożenie jest poważne, bo nie ulega wątpliwości, że sytuacja Polskiego Radia, jeśli chodzi o finanse, nie jest łatwa, natomiast moje rozmowy z nowym szefem Polskiego Radia dobrze rokują” – powiedział w środę PAP Zdrojewski.

Jak dodał, jest przekonany, że uda się znaleźć takie rozwiązania, które będą dawały szanse „utrzymania pewnego status quo”. Zwrócił uwagę, że jeśli coś zmieniłoby się w strukturze NOSPR, mogłyby zostać stracone wielomilionowe wsparcie z Unii Europejskiej na budowę nowej siedziby zespołu.

Jeśli chodzi o chór krakowski i orkiestrę Agnieszki Duczmal, prezes Polskiego Radia ma rozmawiać z władzami samorządowymi Krakowa i Poznania w celu pomocy samorządowej – powiedział minister.

Już przed kilkoma dniami Zdrojewski mówił, że zagrożenie istnienia orkiestr i Chóru Polskiego Radia jest „iluzoryczne”. Minister zadeklarował „wsparcie dla przedsięwzięć artystycznych, które są realizowane przez wszystkie cztery zespoły”. Minister wstępnie zadeklarował pomoc w wysokości 5-6 mln zł. Dokładna kwota wsparcia ma być znana do 10 stycznia. (PAP)

kon/ ls/ woj/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :