14.07. Warszawa (PAP) – Zbigniew Zapasiewicz nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych zmarł we wtorek w Warszawie – podał portal e-teatr. Miał 75 lat.
Ostatnio związany z Teatrem Powszechnym. Karierę filmową rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w „Wianie” Jana Łomnickiego. Rok później wystąpił w „Spotkaniu ze szpiegiem” Jana Batorego – razem z Beatą Tyszkiewicz i Stanisławem Mikulskim.
Kolejne filmowe role Zapasiewicza to m.in. dziennikarz telewizyjny w „Ktokolwiek wie…” Kazimierza Kutza (1966), docent w „Za ścianą” Krzysztofa Zanussiego (1971) oraz, ponownie docent, w „Ocaleniu” Edwarda Żebrowskiego (1972). W 1972 r. Zapasiewicz zagrał lekarza w „Wyspach szczęśliwych” Stanisława Brejdyganta, a w 1973 r. dramaturga w „Drzwiach w murze” Stanisława Różewicza.
W 1974 r. wcielił się w okrutnego Kesslera w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Następnie zagrał księdza w „Dziejach grzechu” Waleriana Borowczyka (1975), Jana II Kazimierza w „Mazepie” Gustawa Holoubka (1975) wg Juliusza Słowackiego, oraz adwokata w „Skazanym” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego (1975).
W 1976 r. stworzył jedną z najwspanialszych ról w swojej filmowej karierze – zagrał bardzo inteligentnego, cynicznego i wyrachowanego docenta Szelestowskiego w „Barwach ochronnych” Zanussiego, znakomitym filmie reprezentującym nurt „moralnego niepokoju”. Zapasiewicz stworzył wybitne kreacje w filmach Andrzeja Wajdy, Jana Łomnickiego, Stanisława Brejdyganta, Stanisława Różewicza, Krzysztofa Zanussiego.
W dorobku ma ponadto bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji. Dla Teatru TV Zapasiewicz także reżyserował. Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta, zrealizował np. spektakle „Pan Cogito” (1981) i „Powrót Pana Cogito” (1992). Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta.
Kariera teatralna Zbigniewa Zapasiewicza w Warszawie obejmuje m.in. występy na scenach teatrów Dramatycznego, Współczesnego i Powszechnego. (PAP)