W jego trakcie rozstrzygnięty zostanie konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego.
Festiwal potrwa do 19 listopada. Otworzy go Gala Europejska, w trakcie której najpopularniejsze wiersze poety greckiego Kawafisa w przekładzie i z komentarzem Antoniego Libery czytać będzie Andrzej Seweryn. Lekturze towarzyszyć będzie koncert muzyki Krzysztofa Komedy.
W trakcie Gali Biblijnej w poznańskiej katedrze Jerzy Zelnik przeczyta fragmenty „Jezusa z Nazaretu” Benedykta XVI.
„+Jezus z Nazaretu+ to książka, która była wielkim wydarzeniem na całym świecie. Fragmenty o zmartwychwstaniu zostały wybrane przez abp. Stanisława Gądeckiego. Odpowiadają one na pytanie, czym właściwie jest zmartwychwstanie, czy to reanimacja, czy reaktywacja – oczywiście w teologicznym ujęciu” – powiedział PAP organizator festiwalu, Przemysław Basiński.
14 listopada Tadeusz Malak czytać będzie „Obronę Sokratesa” Platona. Dzień później aktor będzie też bohaterem specjalnej prezentacji poświęconej 70-leciu Teatru Rapsodycznego.
„Nazwałem to benefisem mistrza słowa, bo rzeczywiście Malak jest jednym z nielicznych specjalistów w dziedzinie sztuki słowa w środowisku aktorskim. Dziś aktorzy przede wszystkim grają, dawniej kunszt aktorski opierał się przede wszystkim na słowie. Było się aktorem, gdy się powiedziało a nie pokazało – orator był o parę stopni wyżej od +gracza+” – ocenił twórca festiwalu.
Wydarzeniem zamykającym festiwal będzie lektura starofrancuskich opowieści o cudach Matki Bożej w interpretacji Adama Woronowicza.
„Wybrałem jedną z opowieści, +Żongler Matki Bożej+, o mnichu, który nie umiał się modlić, więc wykonywał akrobacje przed figurą Maryi” – powiedział Basiński.
Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na artystyczną interpretację tekstu biblijnego i klasycznego. Uczestnicy będą rywalizować o Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka w wysokości 5 tys. zł, nagrodę specjalną im. Romana Brandstaettera za najlepszą interpretację tekstu biblijnego oraz nagrodę Zarządu Głównego ZASP.
Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jego realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. W ok. 120 prezentacjach z udziałem ponad 70 aktorów wzięło udział 200 tys. uczestników. (PAP)
rpo/ ls/