Wystawa o historii Wrocławia w odrestaurowanym Pałacu Królewskim

Wystawa o historii Wrocławia w odrestaurowanym Pałacu Królewskim

16.4.Wrocław (PAP) – „1000 lat Wrocławia” to tytuł wystawy, którą można oglądać od czwartku w odrestaurowanym Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

Na 3 tys. m kw. można zobaczyć ponad 3,5 tys. eksponatów. Remontowany i modernizowany od 2001 r. – kosztem 40 mln zł – pałac ma być wizytówką miasta.

Pałac Królewski przy ulicy Kazimierza Wielkiego, przeszedł gruntowną modernizację i został przekształcony w nowoczesne centrum wystawiennicze dla Muzeum Miejskiego, z siedzibami jego oddziałów: Muzeum Historycznym, Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

„Wschodnie i południowe skrzydło gmachu zostało

przeznaczone na prezentację wystawy stałej +1000 lat Wrocławia+. W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3,5 tys. obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Ogromną atrakcję stanowią drobiazgowo zrekonstruowane komnaty rezydujących tu niegdyś władców” – opowiadał w czwartek

podczas uroczystego otwarcia Maciej Łagiewski, dyrektor

Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Dodał, że zwiedzenie całego muzeum z przewodnikiem zajmie miłośnikom historii ok. 6 godzin.

Wystawę historyczną uzupełnia w skrzydle zachodnim kolekcja dzieł sztuki wrocławskich artystów z ostatnich dwóch stuleci. Zwiedzającym ma sprzyjać audiowizualny system oprowadzania oraz sprzęt pozwalający na symultaniczne tłumaczenie słów przewodnikaw dwóch językach: angielskim i niemieckim. Sale edukacyjne wyposażono w multimedialne rzutniki; są też księgarnia i biblioteka.

W podziemiach budynku goście będą mogli napić się kawy w stylowej kawiarence, a w ciepłe dni odpocząć w zrekonstruowanym barokowym ogrodzie w towarzystwie kamiennych rzeźb wyobrażających cztery pory roku: Wiosnę, Lato, Jesień, Zimę.

Muzeum Historyczne, najstarszy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, to miejsce, w którym przechowywane są niezwykle cenne świadectwa dziejów miasta. Do tej pory nie dysponowało ono jednak wystarczająco dużą powierzchnią wystawienniczą i magazynową, by móc w pełni zaprezentować wrocławianom swoją bogatą kolekcję dokumentów, plakatów, sztandarów,

zdjęć oraz zbiorów grafiki i malarstwa z pejzażami miejskimi z okresu od XVI do XX w.

„Z tych samych powodów nie była również możliwa organizacja rzetelnej, stałej ekspozycji dotyczącej dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska. Zubożało

to niewątpliwie ofertę kulturalną i edukacyjną

muzeum, a często uniemożliwiało także wypożyczanie cennych eksponatów od zaprzyjaźnionych placówek za granicą, w celu pokazania ich wrocławianom” – mówiła

Marta Czyż, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :