Wyjątkowa odmiana tulipanów przy pomniku Chopina w Warszawie

Wyjątkowa odmiana tulipanów przy pomniku Chopina w Warszawie

26.11. Warszawa (PAP) – Cebulki specjalnie stworzonej w Holandii odmiany tulipana – w związku ze zbliżającą się 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina – zasadzono w czwartek w sąsiedztwie pomnika kompozytora w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Zasadzonych zostanie tam łącznie 3600 cebulek nowych tulipanów. W czwartek, podczas uroczystości zorganizowanej w parku, pierwszych kilkanaście umieścili w ziemi: ambasador Królestwa Niderlandów w Warszawie Marcel Kurpershoek, przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemar Dąbrowski i dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Przemysław Nowogórski.

Pomysł sadzenia tulipanów w celu uczczenia znanych, wybitnych Polaków powstał w holenderskiej ambasadzie w Warszawie.

W kwietniu 2008 r. specjalnie stworzoną odmianę holenderskiego kwiatu nazwano imieniem i nazwiskiem prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Tulipan „Maria Kaczyńska” ma kolor żółto-kremowy; wyhodował go ogrodnik Jan Ligthart z holenderskiego Breezand. Odmianę zasadzono na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Nowe odmiany tulipanów dedykowano ponadto uroczyście: Irenie Sendler i Mikołajowi Kopernikowi.

Nie wiadomo jeszcze, czyje imię będzie nosiła odmiana, której cebulki zasadzono przy pomniku Chopina. „Chrzest tulipana” – czyli tradycyjna holenderska ceremonia nadania nazwy nowej odmianie – nastąpi dopiero w kwietniu, w porze kwitnienia – wyjaśnił Waldemar Dąbrowski. Organizatorzy uroczystości chcieliby zorganizować „chrzest tulipana” 23 kwietnia, tego dnia przypadnie bowiem 200. rocznica chrztu Fryderyka Chopina.

Nie wyjawiono także, jaki kolor będzie miał zasadzony w czwartek tulipan. „To tajemnica, niespodzianka. Rozwiązanie nastąpi wiosną, gdy kwiaty zakwitną” – tłumaczyła Barbara Werner, kierownik działu ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie. Poinformowano natomiast, że nową odmianę stworzył Jan Ligthart.

„Chopin to wspaniały symbol Polski” – ocenił podczas uroczystości ambasador Marcel Kurpershoek.

Dąbrowski powiedział z kolei, że nowy kwiat jest inspirowany twórczością kompozytora. „Mamy oto kolejne świadectwo, jak Chopin inspiruje i kogo inspiruje. W tym wypadku zainspirował wybitnego ogrodnika holenderskiego. A pamiętajmy, że Holandia jest w ogrodnictwie tak samo mocna, jak w futbolu” – mówił.

„Fakt, że jeden z najwybitniejszych kreatorów tych pięknych kwiatów zdecydował się poświęcić dużo czasu i wyhodować zupełnie nową odmianę – która dostanie imię związane z Fryderykiem Chopinem, a którego jeszcze nie możemy ujawnić – pokazuje, że Chopin inspiruje w najróżniejszych dziedzinach” – podkreślił Dąbrowski.

Attache ds. rolnictwa Ambasady Królestwa Niderlandów Janusz Gołos tłumaczył, że w Polsce tulipany uprawiane są od ponad 200 lat. „Tak jak róża jest uważana za królową kwiatów, tak tulipan jest uważany za króla kwiatów” – powiedział Gołos. Tulipany charakteryzują się bogatą gamą barw i kształtów, są ponadto uważane za symbol wiosny – zwrócił uwagę.

Jak przypomniano w materiale przygotowanym przez organizatorów uroczystości, swoją karierę w Europie tulipany rozpoczęły pod koniec XVI wieku, gdy sprowadzono pierwsze cebulki z Turcji do Holandii. Od ok. 1630 r. były w Holandii tak popularne, że zaczęto mówić o „tulipomanii”. Za niektóre cebule wyznaczano niezwykle wysokie ceny; przykładowo jedna cebula tulipana „Semper Augustus”, odmiany wówczas najbardziej popularnej, kosztowała więcej niż luksusowa kamienica w Amsterdamie.

Obecnie Holandia jest nazywana „krajem tulipanów”, zarejestrowano tam 4,5 tys. odmian tych kwiatów. Holenderskie pola tulipanowe podziwiają co roku setki tysięcy turystów. Bardzo znany jest ogród Keukenhof, gdzie na powierzchni 32 hektarów od marca do maja kwitną tysiące odmian kwiatów cebulowych.(PAP)

jp/ tot/ jra/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :