Włochy/Rozpada się Koloseum -pilnie potrzeba renowacji

Włochy/Rozpada się Koloseum -pilnie potrzeba renowacji

15.09. Rzym (PAP) – Koloseum „rozpada się na kawałki” i pilnie potrzebuje konserwacji – ogłosili przedstawiciele włoskiego ministerstwa kultury i władz Rzymu. Mają oni nadzieję, że w wielką operację ratowania jednego z najsłynniejszych zabytków na świecie zaangażują się zagraniczne firmy.

„Wezwiemy na pomoc międzynarodowych sponsorów i przeprowadzimy wielką, epokową interwencję, taką, jaka odbyła się w Kaplicy Sykstyńskiej” – oświadczył burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno, przypominając konserwację watykańskiego zabytku w latach 1984-1994.

Przekonanie o potrzebie jak najszybszego ratowania antycznego amfiteatru wyraził również wiceminister kultury Włoch Francesco Giro. Poinformował, że prace konserwatorskie obejmować będą cały zabytek włącznie z fundamentami.

Według wstępnych szacunków prace kosztować będą co najmniej 5 milionów euro. Obecnie trwa walka z czasem – przyznali przedstawiciele rzymskich władz – gdyż ze względu na fatalny stan amfiteatru konserwację należy przeprowadzić natychmiast. Wszystko wskazuje na to, że rozpocznie się ona w najbliższych miesiącach.

Przypomniano przy okazji, że kilkunastu milionów euro potrzeba na konserwację i ratowanie także innych zabytków w Rzymie, między innymi Forum Romanum, Palatynu oraz kilku antycznych świątyń.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :