Włochy/ Dwa reportaże Polskiego Radia nagrodzone na Prix Italia

Włochy/ Dwa reportaże Polskiego Radia nagrodzone na Prix Italia

27.09. Rzym (PAP) – Dwa reportaże Polskiego Radia otrzymały nagrody na międzynarodowym festiwalu telewizji i radia Prix Italia, który zakończył się w sobotę w Turynie. Ten największy na świecie festiwal produkcji radiowych i telewizyjnych odbył się już po raz 61.

Nagrodę, jak podkreślono, za „najlepszą jakość globalną” otrzymała Patrycja Gruszyńska-Rumen za dokument pod tytułem „Winna Niewinna”. Reportaż opowiada o losach Stanisławy Rachwał, która opuściwszy obóz w Auschwitz nawiązała kontakty z podziemiem, a zadenuncjonowana na UB, została osadzona w więzieniu i skazana na karę śmierci.

W kategorii audycji muzycznych wygrał dokument „Modlitwa zapomnianej”, autorstwa Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak. Jego bohaterką jest, niemal całkowicie zapomniana w Polsce, XIX-wieczna kompozytorka Tekla Bądarzewska-Baranowska, niezwykle popularna w Japonii.

Pośród produkcji telewizyjnych nagrodę Prix Italia otrzymał między innymi francuski film „Skirt day” w reżyserii Jean-Paul Lilienfelda z Isabelle Adjani. Akcja filmu rozgrywa się w szkole wieloetnicznej, w której dochodzi do przypadków chuligaństwa i znęcania się nad słabszymi.

W kategorii seriali wygrał wyprodukowany przez brytyjską sieć BBC film „Criminal Justice”. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :