Wiktory 2008: Wałęsa, Kraśko,Dymna i Kubica

Wiktory 2008: Wałęsa, Kraśko,Dymna i Kubica

11.5.Warszawa (PAP) – Były prezydent Lech Wałęsa, dziennikarz Piotr Kraśko, aktorka Anna Dymna i kierowca wyścigowy Robert Kubica – to niektórzy laureaci nagród dla osobowości telewizyjnych, Wiktorów 2008, które rozdano w poniedziałkowy wieczór w warszawskim Hotelu Sofitel Victoria.

Nagrody wręczono w dziesięciu kategoriach już po raz 24.

Lech Wałęsa odebrał Wiktora w kategorii najpopularniejszy polityk roku z rąk byłego premiera Jerzego Buzka. „Jako polityk jestem dzisiaj prawie na końcu. Gdybym chciał o tym mówić, trwałoby to za długo, więc do zobaczenia w innym miejscu i o innym czasie” – powiedział Wałęsa.

Tomasz Lis otrzymał Wiktora w kategorii najwyżej ceniony komentator i publicysta. Jest on laureatem ośmiu Wiktorów, w tym Super Wiktora 2006.

„Dziękuję żonie za to, że pokazała, jaki jest sens dziennikarstwa: mówić prawdę, a nie kłamać na rozkaz” – powiedział Lis, którego żona Hanna Lis pod koniec kwietnia straciła pracę za – jak poinformowano w komunikacie – naruszenie zasad etyki dziennikarskiej, gdyż zmieniła treść komunikatu nadanego w programie.

Kierowca wyścigowy Robert Kubica wyprzedził innych nominowanych w kategorii najpopularniejszy sportowiec. Szansę na tę nagrodę mieli też: Tomasz Adamek, Jakub Błaszczykowski, Tomasz Majewski oraz Adam Małysz.

Piotr Fronczewski został laureatem w kategorii najpopularniejszy aktor telewizyjny. Pokonał: Andrzeja Grabowskiego, Tomasza Karolaka, Cezarego Żaka oraz Martę Żmudę Trzebiatowską. Wiktora w kategorii gwiazda piosenki i estrady otrzymał pianista Waldemar Malicki, pokonując m.in. Krzysztofa Daukszewicza i Edytę Górniak.

Dziennikarz telewizyjny Piotr Kraśko otrzymał Wiktora 2008 dla najpopularniejszego prezentera telewizyjnego. W tej samej kategorii nominowani byli także: Katarzyna Cichopek, Krzysztof Ibisz i Kinga Rusin.

W styczniu dziennikarz telewizyjny, Kamil Durczok, zrezygnował z nominacji w tej kategorii. Jako powód rezygnacji podał fakt, iż został nominowany w jednej kategorii z Katarzyną Cichopek. Zapewnił, że docenia dorobek aktorski Cichopek, jednak „po prostu z szacunku dla swojego dorobku nie chce stawać w jednym rzędzie z osobami, które zawodowo zajmują się czymś zupełnie innym niż on sam”.

Dziennikarz telewizyjny Jarosław Kuźniar otrzymał Wiktora 2008 w kategorii największe odkrycie telewizyjne roku.

Wiktora publiczności z rąk piosenkarki Ireny Santor odebrał gospodarz programu „Jaka to melodia?” Robert Janowski.

Jako osobowość telewizyjną nagrodzono aktorkę Annę Dymną. Nominowani byli także: Tomasz Lis, Szymon Majewski, Cezary Pazura oraz Justyna Pochanke. Laureat w kategorii twórca najlepszego programu telewizyjnego to Wojciech Iwański, odpowiedzialny za programy „Taniec z gwiazdami” i „Mam talent”.

Super Wiktory za całokształt osiągnięć otrzymali aktor filmowy i teatralny Franciszek Pieczka oraz autorka programu „Sprawa dla reportera” Elżbieta Jaworowicz. Pieczka powiedział, że jest zakłopotany, ponieważ nagroda Wiktora to podsumowanie pewnego okresu działalności, a on „nie zamierza kończyć”. „Chętnie bym sobie jeszcze +powiktorował+” – zażartował.

Super Wiktor Specjalny trafił do metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. „Przede wszystkim chciałbym podziękować temu, któremu towarzyszyłem przez 39 lat, czyli Karolowi Wojtyle. Byłem zawsze w jego cieniu i zawsze go sobie ceniłem. Teraz go czuję, wiem, że jest przy mnie” – podkreślił Dziwisz. Dodał, że ze strony kapituły Wiktorów nagrodzenie przedstawiciela Kościoła „to odwaga”, która świadczy o tolerancji.

Galę ubarwiły występy Ireny Santor, która zaśpiewała nową wersję piosenki „Powrócisz tu”, i 11-letniej Klaudii Kulawik znanej z programu „Mam talent”.

Wiktory są nagrodami przyznawanymi od 1985 roku i honorują wybitne osobowości małego ekranu. Kandydatów typują członkowie Telewizyjnej Akademii Wiktorów, składającej się z laureatów dotychczasowych edycji. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :