Wieczór Andrzeja Wajdy na festiwalu w Locarno

Wieczór Andrzeja Wajdy na festiwalu w Locarno

09.08. Warszawa (PAP) – Na trwającym właśnie 62 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w Szwajcarii poniedziałkowy wieczór poświęcony będzie twórczości Andrzeja Wajdy. Pokazane zostaną dokument o Wajdzie oraz filmy zrealizowane przez słynnego polskiego reżysera.

10 sierpnia w kinie La Sala w Locarno światową premierę będzie miał film dokumentalny „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. Jego autorzy to Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter i Piotr Stasik. Film powstał w czasie, gdy Wajda reżyserował nominowany do Oscara „Katyń”. Jest produkcją Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy z Warszawy.

„To niezwykły portret reżysera, zrealizowany podczas zmagań na planie jego najbardziej osobistego filmu” – wyjaśnił koordynator kursu dokumentalnego w szkole Wajdy, Adam Ślesicki.

„Dokument pokazuje ogrom filmowej maszynerii oraz charakter i osobowość najbardziej uznanego polskiego reżysera, laureata Oscara za całokształt twórczości. To właśnie na planie zdjęciowym możemy się przekonać, jaki Andrzej Wajda jest naprawdę – niezwykły ze względu na swoją wrażliwość, pasję i poczucie misji” – podkreślił Ślesicki.

Po projekcji dokumentu zaprezentowane zostaną dwa najnowsze filmy Wajdy – „Katyń” i „Tatarak”.

Połączenie pokazu filmu dokumentalnego o reżyserze z prezentacją jego własnych dzieł ma być formą uhonorowania Wajdy przez jeden z najważniejszych festiwali filmowych.

62 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno trwa od środy, zakończy się 15 sierpnia. Publiczność ogląda m.in. filmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Japonii i Chin. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :