Wernisaż wystawy rzeźb Beaty Czapskiej w Ambasadzie Francji

Wernisaż wystawy rzeźb Beaty Czapskiej w Ambasadzie Francji

02.12. Warszawa (PAP) – Wystawę rzeźb Beaty Czapskiej, polskiej artystki na stałe mieszkającej w Paryżu, otwarto we wtorek w atrium Ambasady Francji w Warszawie. Ekspozycji rzeźb towarzyszy 13 fotografii autorstwa Francuzki Berangere Lomont, które dokumentują etapy pracy twórczej Czapskiej.



W wernisażu udział wzięła małżonka prezydenta Maria Kaczyńska.

„Wystawa jest dowodem więzi łączących oba kraje: Francję i Polskę – powiedział otwierając ekspozycję ambasador Francji, M. Francoise Barry Delongchamps. – Jest świadectwem i wyrazem artystycznej witalności obu krajów i narodów”.

„To moment wyjątkowy w moim życiu i mojej karierze artystycznej. Wystawie moich prac patronują bowiem dwa kraje: Francja, która mnie zaadoptowała, i Polska, która jest moją ziemią rodzinną – mówiła podczas wernisażu rzeźbiarka Beata Czapska.

Dziękuję za to, że w przeszklonych przestrzeniach Ambasady Francji można było stworzyć tę ekspozycję – powiedziała Jolanta Czajka z Pracowni Galerii, która jest współorganizatorem wystawy. – Prace Beaty Czapskiej, niezależnie, w jakim materiale utrwalone, czy w kamieniu, brązie czy drewnie, odznaczają się urodą, delikatnością formy, harmonią; są wyrazem kobiecej wrażliwości – zaznaczyła Czajka.

Początki kariery Beaty Czapskiej poświęcone były architekturze, od lat 80. artystka całkowicie poświęciła się rzeźbie. Dziś ma na swoim artystycznym koncie 50 wystaw i ok. 105 prac w różnych kolekcjach prywatnych.

Beata Czapska urodziła się w Warszawie. Zamiłowanie do sztuk pięknych wyniosła z rodzinnego domu: matka była profesorem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ojciec – inżynierem dróg i mostów, publicystą. Skończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W czasie studiów pracowała w Pracowni Konserwacji Zabytków w Warszawie, biorąc udział m.in. w inwentaryzacji zabytkowego kościoła w Skalbmierzu, Rynku w Gryfowie Śląskim, zespołu klasztornego w Sejnach. W latach 70. już z dyplomem architekta wyjechała do Francji. Mieszka tam na stałe.

Wystawia od 1992 roku. W Paryżu dalej studiowała, m.in. w Ecole des Beaux Arts, a następnie przez 13 lat wykonywała zawód niezależnego architekta (projekty budynków mieszkalnych Meulun-Senart, Evry, Nancy; wille: Prowansja, Region Paryski, Majorka; aranżacje sklepów, stoisk targowych, malowidła ścienne).

We współpracy z uznanymi pracowniami projektowała np.: Maison du Partie na Wybrzeżu Kości Słoniowej, hotele na Azorach (w pracowni Cacoub w Paryżu), zespół wypoczynkowy w Bretanii i w Vandei (w pracowni Bezancon) oraz we współpracy z amerykańskim rzeźbiarzem opracowała projekt, a następnie zrealizowała fontannę z granitu w Puteaux we Francji. Kontynuuje prace w designie (projekt fontanny dla Nowego Jorku; meble, lampy; praca zbiorowa – rzeźba na Salon Sztuki Ogrodowej w Paryżu).

Wystawie towarzyszy 13 fotografii autorstwa Francuzki Berangere Lomont, które dokumentują etapy pracy twórczej Beaty Czapskiej nad alabastrową rzeźbą „Lotus”. Jej zdjęcia pokazują, jak z nieforemnego bloku alabastru Czapska wykuwa i wypiłowuje swą rzeźbę. Prace fotograficzne francuskiej artystki wypełniają szklaną fasadę budynku ambasady.

0d 2007 roku ambasada udostępnia swoją siedzibę polskim i francuskim artystom na wystawy czasowe. Dotąd prezentowano „Koguty” Pawła Konarskiego i metalowe rzeźby Andrei Lomanzo.

Obecna wystawa została zorganizowana we współpracy Pracowni Galerii Jolanty Czajki i Ambasady Francji w Polsce. Partnerem wystawy jest grupa AXA Polska.

Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 2 grudnia 2009 do 30 października 2010 r. (PAP)

abe/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :