Warszawa/ Wystawa „Zidane: Portret XXI wieku” w Zachęcie

Warszawa/ Wystawa „Zidane: Portret XXI wieku” w Zachęcie

26.10. Warszawa (PAP) – Wideoinstalację prezentującą kadry z meczu z udziałem piłkarza Zinedina Zidane’a, stanowiącego centralną postać instalacji, pokazywanego z różnych ujęć przez 17 kamer można m.in. zobaczyć na wystawie „Zidane: Portret XXI wieku” czynnej od wtorku w stołecznej Zachęcie.

„Podczas tworzenia instalacji Douglas Gordon i Philippe Parreno skorzystali z zapisu meczu między Realem Madryt a Villarrealem, który odbył się w 2005 roku. Każda z kamer pokazuje boisko z innej perspektywy, lecz dla każdej z nich najważniejszy jest Zidane. Sportowiec prezentowany jest na różne sposoby – od zbliżeń po plan daleki. Praca ta prowokuje pytania o rolę sportu i sportowców – idoli i bohaterów we współczesnej kulturze” – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kurator wystawy Magda Kardasz.

Tytułowej instalacji towarzyszą prace polskich i zagranicznych artystów także poświęcone tematyce kultu idoli. Pierwsza z nich to film „Sleep” Andy’ego Warhola z 1963 roku przedstawiający śpiącego przyjaciela artysty, poetę Johna Giono. Na drugi składają się dwa filmy Pawła Kruka, który wciela się w koszykarza Michaela Jordana („Larger than Life”) i aktora Bruce’a Lee („The Lost Interview”) i posługuje się tekstami zaczerpniętymi z wywiadów z nimi. Filmom towarzyszą litografie na papierze (tym razem Kruk występuje w roli znanej pływaczki Dary Torres – „Dara” i „Dara z córką”).

Na ekspozycji znalazły się także prace Kadera Attii, francuskiego artysty o algierskich korzeniach – film „Correspondence” opowiadający o rodzinie autora mieszkającej zarówno we Francji, jak i w Algierii oraz seria fotografii „Rocher Carrees” prezentująca kamienistą plażę na wybrzeżu Algierii, z której przychodzący tam młodzi ludzie obserwują wypływające do Europy statki.

Na potrzeby wernisażu wystawy Paweł Althamer przygotował zaś nową wersję akcji „Modelki” – pokazu mody, podczas którego mieszkanki warszawskiej Pragi wystąpią w skomponowanych przez siebie kreacjach. Po raz pierwszy akcja miała miejsce w 2006 roku w Fabryce Trzciny w ramach wystawy „Demos kratos – władza ludu”.

Wystawa „Zidane: Portret XXI wieku” będzie dostępna dla zwiedzających do 29 listopada. (PAP)

akn/ abe/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :