W szkole Wajdy powstaje film „Lato”

W szkole Wajdy powstaje film „Lato”

14.09. Warszawa (PAP) – Zakończono zdjęcia do fabularnego filmu „Lato”, realizowanego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. To historia 12-letniego chłopca, który wierzy, że jego ojcem jest znany piłkarz z klubu Celtic Glasgow.

„Lato”, film półgodzinny, reżyseruje Piotr Subbotko. Będzie to jego pierwszy film.

Subbotko to scenarzysta i dramaturg. Ma w dorobku m.in. scenariusze do seriali „Pitbull” i „Fala zbrodni”. Brał udział w warsztatach reżyserskich Krystiana Lupy.

Bohater „Lata”, 12-letni Damian – wierzący, że jest synem znanego piłkarza – zbiera pieniądze na wyjazd do Szkocji. Pracuje przy remontach mieszkań razem z emerytowanym Mieciem, który staje się jego przyjacielem. Gdy Miecio ulega wypadkowi, chłopiec staje przed dramatycznym wyborem.

Jak poinformował w poniedziałek PAP odpowiedzialny za promocję w szkole Wajdy Adam Ślesicki, w obsadzie filmu są m.in. Zygmunt Malanowicz, Sandra Korzeniak, Rafał Garnecki i Adam Graczyk. Autorem zdjęć, zrealizowanych w Warszawie, jest Wojciech Staroń, który wcześniej był operatorem m.in. na planach filmów „Plac Zbawiciela” i „Jeszcze nie wieczór”.

„Lato” powstaje w ramach czwartej edycji programu „30 minut”, będącego wspólną inicjatywą Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i TVP Kultura.

Program ten, realizowany od 2005 r., polega na finansowaniu 30-minutowych filmów fabularnych o tematyce współczesnej. Są one realizowane przez debiutujących reżyserów – czyli takich, którzy nie nakręcili jeszcze samodzielnie filmu pełnometrażowego. Celem jest umożliwienie młodym debiutu fabularnego w profesjonalnych warunkach oraz przygotowanie ich do pełnometrażowego debiutu kinowego. Filmy zrealizowane dotąd w ramach programu „30 minut” były prezentowane na festiwalach w Polsce i za granicą, a także pokazywane w TVP Kultura. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :