W Krakowie pokazano rękopisy z dziennika Karola Wojtyły

W Krakowie pokazano rękopisy z dziennika Karola Wojtyły

16.10. Kraków (PAP) – Dwie oryginalne kartki z dziennika Karola Wojtyły z zapiskami z czasu konklawe, na którym został on wybrany na papieża, można w piątek zobaczyć w Krakowie na wystawie w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.

Oryginał notatek został udostępniony Instytutowi przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza specjalnie na wystawę „Jan Paweł II Wielki – Pamiętamy”. 31. rocznica wyboru papieża-Polaka to jedyna okazja, by je zobaczyć, bo od soboty w gablocie wystawione zostaną kopie.

Zapiski kard. Karola Wojtyły są bardzo lapidarne. Na papierze w grubą linię odnotowywał datę, godzinę i wydarzenie, np. „konklawe” lub „kongregacja kardynalska”. Pod datą 16 października jest wpis: „uroczystość św. Jadwigi”, a na końcu strony pod godz. 17 z minutami autograf – „Jan Paweł II”.

Ekspozycja „Jan Paweł II Wielki – Pamiętamy” jest zorganizowana w dwóch budynkach przy ul. Kanoniczej w Krakowie – w Instytucie Dialogu Międzykulturowego i w Muzeum Archidiecezjalnym. Na wystawie zobaczyć można m.in. zdjęcia, dokumenty, pamiątki i filmy dokumentalne z czasów posługi Wojtyły jako biskupa krakowskiego oraz z okresu jego pontyfikatu.

„My chcemy pokazać papieża Jana Pawła II jako człowieka, który był intelektualistą, myślicielem, pasterzem Kościoła krakowskiego i który nie bez przyczyny został papieżem” – powiedział PAP dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Piotr Matusiak. Twórcy tej części wystawy przypominają m.in. ingres biskupi Karola Wojtyły, jego zaangażowanie w prace Soboru Watykańskiego II, ostatnią przed wyborem na papieża wyprawę kajakową nad Jezioro Krępsko w lipcu 1978 r., a wreszcie moment wyboru na papieża i reakcje prasy katolickiej oraz państwowej na to wydarzenie.

Wystawa w Instytucie będzie czynna do końca roku.(PAP)

wos/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :