10.05. Warszawa (PAP) – 312 wydawnictw zaprezentuje swoją ofertę podczas pierwszej edycji Warszawskich Targów Książki, które odbywać się będą 13-16 maja w Pałacu Kultury i Nauki. W tym samym miejscu, tydzień później, odbędą się konkurencyjne 55. Międzynarodowe Targi Książki.
Konflikt o targi książki w Warszawie wkroczył w decydującą fazę – w ciągu najbliższych tygodni okaże się, kto przygotował okazalszą i atrakcyjniejszą imprezę – Ars Polona, która od 55 lat organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), czy firma Murator Expo, która przygotowuje konkurencyjne Warszawskie Targi Książki (WTK), odbywające się zaledwie tydzień wcześniej.
WTK powstały z inicjatywy wydawców, którzy od lat narzekali na wysokie ceny stoisk proponowane przez Ars Polonę. W lutym powołano spółkę Warszawskie Targi Książki, w której Murator ma 40 proc. udziałów, reszta należy do wydawców, co pozwoli im w przyszłości zachować kontrolę nad organizacją imprezy. Ceny stoisk w PKiN, które zaproponował Murator, są o ok. 20 proc. niższe niż ceny Ars Polony.
Do udziału w WTK zgłosiło się 312 wydawnictw, w tym większość liczących się na polskim rynku wydawniczym firm jak Wydawnictwa Szkolne PWN, Prószyński i S-ka, Bellona, Muza, Świat Książki, Rebis, Wydawnictwo Literackie, Zysk, Yale University Press, Oxford University Press. Ars Polona – organizator MTK podaje, że w ich imprezie udział zadeklarowało około 500 wystawców z 30 krajów. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Rafał Skąpski z zarządu WTK podkreślił, że porównywanie samych liczb wydawnictw, nie daje jasnego oglądu sytuacji.
"Wśród 500 wystawców deklarowanych przez MTK jest wiele takich, które na tych targach wystąpią tylko w roli podwystawców stoisk tematycznych, np. pokażą jedną książkę na przygotowywanym przez Narodowy Instytut Kultury stoisku o Chopinie. Na przykład Państwowy Instytut Wydawniczy właściwe stoisko będzie miał na WTK, na konkurencyjnej imprezie znajdzie się tylko, jako wydawca biografii Chopina. Tymczasem MTK zamieścił go na liście, jako pełnoprawnego wystawcę. Gdyby WTK w ten sposób liczyli swoich uczestników ich liczba sięgnęłaby tysiąca" – mówił Skąpski.
Podczas uroczystości otwarcia Warszawskich Targów Książki, 13 maja, ogłoszone zostaną nominacje do tegorocznej edycji Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar. Nazwisko laureata nagrody zostanie ogłoszone tego samego dnia podczas Wieczoru Wydawców. Również 13 maja ogłoszony zostanie zwycięzca konkursu Książka Audio Roku za najlepsze audiobooki 2009 r. Dzień później, 14 maja, Polskie Towarzystwo Wydawców Książki ogłosi wyniki jubileuszowej 50. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku, a Fundacja Kultury Polskiej wręczy nagrodę "Za promocję polskiej książki na świecie. Jednym z ważniejszych wydarzeń targowych ma być ogłoszenie nazwiska pierwszego laureata nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, które zapanowano na niedzielny wieczór.
Zaplanowano także spotkania z autorami przy stoiskach wydawców. Wśród gości targów mają znaleźć się Tomas Venclova, Tomasz Stańko, Magda Umer, Jarosław Marek Rymkiewicz, Artur Domosławski, Hanna Krall, Andrzej Kunert, Anna Onichimowska. Kazimierz Orłoś będzie podpisywał książkę "Bez ciebie nie mogę żyć", Ewa Lipska tom wierszy "Pogłos", a Urszula Kozioł – "Horrendum".
Warszawskie Targi Książki mają być poświęcone w dużej części sprawom wydawniczym i edukacyjnym. Zaplanowano m.in. Forum Nowych Technologii, w ramach którego odbędą się spotkania i prelekcje poświęcone ochronie praw autorskich oraz wyzwaniom przed jakimi staje branża wydawnicza w dobie elektronicznej dystrybucji książek i prasy. Seminarium "Sytuacja pisarza i polskiej książki współczesnej" z udziałem pisarzy, wydawców i krytyków zorganizuje Związek Literatów Polskich.
Targi zakończy 16 maja koncert, podczas którego wręczone zostaną nagrody w konkursie "Edycja Chopin 2010" na najlepsze publikacje dotyczące życia lub twórczości Fryderyka Chopina. Podczas koncertu wystąpi libańska śpiewaczka Nadine Nassar oraz Septet Włodzimierza Nahornego.
W trakcie targów i tydzień po ich zakończeniu pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl można będzie uczestniczyć w Wirtualnych Targach Książki, które mają być kontynuacją Warszawskich Targów Książki
Obserwatorzy polskiego rynku książki są zgodni, że w Warszawie nie da się na dłuższą metę utrzymać dwóch tak podobnych imprez wydawniczych, w dodatku odbywających się w podobnym terminie. Kto wyjdzie zwycięsko z tej konkurencji – MTK czy WTK – okaże się w najbliższych tygodniach.(PAP)
aszw/ abe/ mow/