W Częstochowie otwarto MuzeumMonet i Medali Jana Pawła II

W Częstochowie otwarto MuzeumMonet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali jest dziełem kolekcjonera i przedsiębiorcy Krzysztofa Witkowskiego. Jak powiedział Witkowski, jest ono miejscem szczególnym, bo jednocześnie stanowi „hołd złożony najwybitniejszemu z Polaków”, a także „votum ofiarowanym Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia” po przebytej chorobie.

Do liczącej 5,5 tys. eksponatów kolekcji dostosowano nie tylko siedzibę firmy; zbudowano także nowoczesny obiekt. Monety i medale prezentowane są w gablotach. Kolekcję oświetla prawie 30 tys. punktów świetlnych.

Kolekcję docenili ks. kardynał Stanisław Dziwisz oraz papieski fotograf Arturo Mari, którzy w czwartek uczestniczyli w otwarciu muzeum. Zdaniem kardynała Dziwisza muzeum jest uzupełnieniem pielgrzymowania na Jasną Górę.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się tego dokonać. Prace trwały do ostatniej chwili, w nocy z środy na czwartek spałem zaledwie dwie godziny” – powiedział w czwartek PAP Witkowski. Dodał, że muzeum było jego marzeniem. „Kiedy oprowadzałem księdza kardynała Stanisława Dziwisza powiedział mi, że dzięki tej kolekcji przypomniał sobie w jednej chwili wszystkie pielgrzymki papieża” – opowiadał kolekcjoner.

Ekspozycja obejmuje 1,5 tys. medali oraz 4 tys. monet. Część z nich, to zbiór pamiątek, jakie Witkowski wraz z ojcem gromadzili od początku pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Pozostałe pochodzą z zbiorów zakupionych od innych kolekcjonerów.

Witkowski utrzymuje, że jest to największa kolekcja monet i medali z wizerunkiem papieża na świecie.

Najmłodsza z monet z wizerunkiem papieża pochodzi z 2011 roku, a najstarsza jest tzw. przebitką starej monety z 1932 roku (został na niej wybity wizerunek Jana Pawła II).

Równie bogata jest także kolekcja medali. Witkowskiemu udało się zgromadzić kompletny zestaw medali rocznikowych – annualnych, które zgodnie z tradycją wydaje się w celu upamiętnienia każdego roku pontyfikatu urzędującego papieża.

Eksponaty wykonane są z różnych kruszców – złota, srebra, brązu, mosiądzu, kryształu, porcelany, wypalanej gliny, węgla.

„Dla mnie wszystkie eksponaty są cenne. Jednak z punktu widzenia kolekcjonera, mogę powiedzieć, że unikatem na rynku jest moneta z Haiti, którą wybito w czasie przewrotu w tym kraju. Na rynku praktycznie nie występuje” – tłumaczył Witkowski.

Wśród innych pamiątek jakie udało się zgromadzić kolekcjonerowi znalazły się także replika pierścienia, szat liturgicznych, stuła, znaczki pocztowe, zdjęcia oraz obrazy.

Do prezentacji kolekcji wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Sale wyposażone zostały w ekrany dotykowe, które umożliwiają oglądanie w powiększeniu najmniejszych pamiątek po papieżu. Za sprawą ekranów można obejrzeć szczegóły zarówno awersu, jak i rewersu numizmatów, które ważą zaledwie pół grama.

Zwiedzający mogą także oglądać filmy o Janie Pawle II, w tym dokument autorstwa częstochowskiego reżysera Krzysztofa Kasprzaka poświęcony dwudziestoleciu wizyty papieża w Częstochowie podczas Światowego Dnia Młodzieży. Przygotowana została także animacja komputerowa na temat papieskich pielgrzymek. (PAP)

ktp/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :