V Praski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

V Praski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

V Praski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Katedra pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3
W drugiej połowie lipca w Katedrze Warszawsko-Praskiej zostanie zainaugurowana  
5. edycja Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.
Na program tegorocznej edycji złożą się cztery koncerty, które odbędą się 14, 15, 21 i 22 lipca. Wezmą w nich udział czołowi polscy i rosyjscy artyści.
Festiwal zainauguruje koncert kameralny w wykonaniu znakomitego polskiego oboisty Tytusa Wojnowicza oraz organisty Jana Bokszczanina. Wydarzeniu temu towarzyszyć będzie projekcja filmu poświęconego wybitnemu, nieżyjącemu już polskiemu kompozytorowi Marianowi Sawie. Podczas kolejnych wieczorów wystąpią z recitalami czołowi rosyjscy organiści – prof. Alexey Shmitov (15.07), prof. Daniel Zaretsky (21.07) oraz wybitny polski organista – prof. Andrzej Chorosiński (22.07).
Koncertom festiwalowym towarzyszyć będzie wystawa witrażysty Andrzeja Bochacza z legionowskiej pracowni 12U, który na okoliczność Festiwalu skompletuje kilka cyklów prac.
Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie ARS LIBERATA oraz Parafia Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Opiekę nad Festiwalem sprawuje dr Jan Bokszczanin – dyrektor artystyczny.
Serdecznie zapraszamy!
 
Na wszystkie koncerty wstęp wolny

PROGRAM FESTIWALU

Sobota, 14 lipca 2012, godz. 19
Koncert kameralny
 
Tytus Wojnowicz – obój
Jan Bokszczanin – organy
 
Program:
Marian Sawa [1937-2005]: Hymnus in honorem Sancti Petri et Pauli   /organy solo/
 
Eric Satie [18661925]: Gymnopedia nr 1
 
Heitor Villa-Lobos [18871959]: Bachianas Brasileiras nr  
 
Marian Sawa: Obrazki taneczne   /organy solo/
 
Gabriel Fauré [18451924]: Apres un reve 
 
Marian Sawa: Spotkanie z Kalinką    /organy solo/
 
Michel Colombier [1939-2004]:  Emmanuel 
 
Astor Piazzolla: Oblivion 
 
Marian Sawa: Sekwens  /organy solo/
 
Ennio Morricone [1928]: Gabriel’s Oboe 
 
Po koncercie zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego o Marianie Sawie w Dolnej Katedrze.
 
 
 
Tytus Wojnowicz – obój
Studiował grę na obo­ju w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Malikowskiego. Edukację muzyczną kontynuował w Staatliche Hochschule für Musik w Freiburgu w klasie oboju prof. Heinza Holligera. Jest laureatem kilku konkursów obojowych. Koncertował m. in. w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji, Tajwanie, w USA (m.in. w Carnegie Hall) oraz krajach Azji i Afryki, w wielu prestiżowych salach koncertowych. (Grał wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej "The Bach & Vivaldi Experience").
Założył i kieruje zespołem „Essentia Musica”. Jako so­lista i kameralista współpracuje z wieloma zespołami. Jednocześnie prowadzi intensywną działalność pedagogiczną. Jest adiunktem w Uniwersytecie Muzycz­nym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dokonał licznych nagrań płytowych z utworami muzyki klasycznej, współczesnej i rozrywkowej.
 
Jan Bokszczanin – organy
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Był stypen­dystą w University of North Teksas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. J. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał stopień doktora sztuki.
Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Guy Boveta (Szwajcaria), Jamesa Davida Christie (USA), Aleksandra Fisejskiego (Rosja), Bernharda Hassa (Niemcy), Zsigmonta Szathmary’ego (Węgry) oraz Haralda Vogela (Niemcy).
Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA).
Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej.
W swym dorobku arty­stycznym posiada kilkanaście płyt z muzyką organową.
Jest prezesem Stowa­rzyszenia „Ars Liberata” oraz organizatorem Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej oraz kilku innych cykli koncertowych.
 
 
Niedziela, 15 lipca 2012, godz. 19
Recital organowy
 
Alexey Schmitov (Rosja, Moskwa)
 
Program:
Johann Sebastian Bach [1685-1750]: Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564
Siergiej Rachmaninow [1873-1943]/Alexey Schmitov: ???? ????????? 
Alexey Schmitov [1957]: Fantazja symfoniczna na temat chorału Herzlich thut mich verlangen
Louis Vierne [1870-1937]: III Symfonia organowa fis-moll op. 28
Allegro maestoso
Cantilene
Intermezzo
Adagio
Final
 
   
Alexey Schmitov – organy
Wybitny rosyjski organista. Ukończył Konserwatorium Moskiewskie w klasie fortepianu prof. Tatiany Nikołajewej oraz organów prof. Leonida Roizmana. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem Guy Boveta (Szwajcaria), Hansa Fagiusa (Szwecja), Haralda Vogela, Ludgera Lohmanna i Leo Kramera (Niemcy).
Laureat Międzynarodowego Konkursu Organowego w Speyer, Niemcy (1987 r.).
Sukces odniesiony na tym konkursie zaowocował licznymi zaproszeniami na międzynarodowe festiwale, koncerty i nagrania.
Alexey Schmitov ma niezwykle bogaty repertuar złożony z kompozycji od czasu baroku do współczesności. Jest pierwszym organistą, który wykonał pięć symfonii organowych Charles-Marie Widora w Sali im. Czajkowskiego w Moskwie, i który po raz pierwszy przedstawił rosyjskiej publiczności Symphonie-Passion op. 23 Marcela Dupré.
Artysta od wielu lat koncertuje w wielu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Finlandii, Francji, Austrii, Szwajcarii, Portugalii, we Włoszech i na Bliskim Wschodzie (w Izraelu, Libanie, Syrii).
Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. W latach 2000-2005 wykładał w Wyższej Szkole Teatru i Muzyki w Damaszku. Obecnie jest profesorem organów i fortepianu w Konserwatorium Moskiewskim oraz Akademii Muzycznej im. Gniesinych.
Jest członkiem Towarzystwa Kompozytorów Rosyjskich i autorem licznych kompozycji na organy, chór i zespoły kameralne.
 
Sobota, 21 lipca 2012, godz. 19
Recital organowy
 
Daniel Zaretsky (Rosja, St. Petersburg)
 
Program:
Johann Sebastian Bach [1685-1750]:  Preludium i Fuga C-dur BWV 531
   Chorał Schmucke Dich, o liebe Seele BWV 654
   Choral Komm, heiliger Geist BWV 651
   
 
Felix Mendelssohn [1809-1847]: V Sonata D-dur op.6
Andante
Andante con moto
Allegro
 
 
Georgi Muschel [1909-1989]: Toccata 
Christophor Kuschnarew [1890-1960]: Passacaglia
Ernst Köhler [1799-1847]: Fantazja / Introdukcja i wariacje A-Dur na temat rosyjskiego hymnu ludowego op. 72
Introduktion
Thema
4 Variationen
Fuge
 
Daniel Zaretsky – organy
Studiował grę na organach i fortepianie w Konserwatorium Leningradzkim pod kierunkiem prof. E. Bazhanova i N. Oksentian, a następnie na studiach podyplomowych w konserwatorium w Kazaniu u prof. R. Abdoullina. W latach 1991-1993 kontynuował edukację w Akademii Muzycznej im. Sibeliusa w Helsinkach (Finlandia) pod kierunkiem prof. Kari Jussila. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów jak: Guy Bovet, Marie-Claire Alain, Harald Vogel, Ludger Lohmann, Jean Guillou, David Sanger, Hans Fagius, Michael Radulescu, Daniel Roth, Peter Planyavsky. 
Jest laureatem wielu konkursów organowych, m.in. Speyer International Organ Competition w Niemczech, konkursu w Lahti, Finlandia).
Artysta koncertuje w najważniejszych ośrodkach Rosji (Filharmonie w Moskwie, Petersburgu, katedra w Rydze) i za granicą (Włochy, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Holandia, Finlandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Francja, Anglia, Portugalia, Izrael, kraje Ameryki Południowej, Stany Zjednoczone).
Daniel Zaretsky poza działalnością koncertową zajmuje się również rekonstrukcją historycznych instrumentów oraz budową nowych organów. Jest regularnie zapraszany do jury międzynarodowych konkursów organowych.
W chwili obecnej jest etatowym organistą Filharmonii w Petersburgu oraz profesorem organów w miejscowych uczelniach (Uniwersytet i Konserwatorium w Petersburgu).
W 2006 roku otrzymał od prezydenta Rosji Vladimira Putina tytuł „Honorowy Artysta Rosji”.
 
Niedziela, 22 lipca 2012, godz. 19
Recital organowy
 
Andrzej Chorosiński
 
Program:
 Johann Christian Heinrich Rinck [1770-1846]: Wariacje na temat Heil dir im SiegerkranzFryderyk Chopin [1810-1849]: 2 Etiudy cis-moll op. 25 nr 7 nr, es-moll op. 10 nr 6 /transkr.E.Lemare/Alexandre Guilmant [1837-1911]: I Sonata d-moll op. 42    Introduction et allegro    Pastorale   Final  
 
 
Andrzej Chorosiński – organy
Studiował grę na organach w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Feliksa Rączkowskiego oraz kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza.
W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.
Jest autorem licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy.
Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w Warszawie, gdzie w latach 1987-1993 pełnił funkcję rektora tej uczelni, Akademii Muzycznej im. K.Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A.Mickiewicza w Poznaniu.
Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, „Gloria Artis”.
W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei.
Jest honorowym obywatelem miast Frombork, Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdrój przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej.
Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce / Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, kościół parafialny w Polkowicach, Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Koncertom towarzyszy wystawa witraży Legionowskiej pracowni Witraży 21U Andrzeja Bochacza (Dolna Katedra)
Dyrektor artystyczny:dr Jan Bokszczanin
Prowadzenie koncertów: Joanna Bokszczanin
 

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :