USA/ Zmarły słynny fotograf mody Irving Penn

USA/ Zmarły słynny fotograf mody Irving Penn

08.10. Nowy Jork (PAP) – Słynny amerykański fotograf mody Irving Penn zmarł w środę w swym domu w Nowym Jorku w wieku 92 lat. O zgonie poinformował jego asystent Roger Krueger.

Oprócz świata mody i ludzi, Penn zafascynowany był martwą naturą i zabawą z definicją piękna. Na jego zdjęciach znalazły się więc niedopałki papierosów, gnijące owoce i wyrzucone ubrania, którym nadał nową wartość. „Fotografowanie ciastka może być sztuką” – powiedział otwierając swe studio w 1953 roku.

W czwartek w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s licytowane będzie 13 dzieł Penna. Zdjęcie Marokanki z 1971 roku wyceniane jest na 40-60 tys. dolarów.

W ubiegłym roku jedną z jego fotografii – „Dzieci Cuzco” – sprzedano za 529 tysięcy dolarów.

Penn został fotografem niemal przez przypadek, gdy porzucił ambicje malarskie. Został wówczas projektantem w dziale sztuki magazynu „Vogue”. Pracujący dla pisma fotografowie uchylali się od realizacji jego niekonwencjonalnych pomysłów, więc przełożony nakazał jemu samemu wykonanie zdjęcia na okładkę.

Fotografia z 1 października 1943 roku przedstawiała brązową torebkę, beżową szarfę, rękawiczki, pomarańcze i cytryny ułożone w piramidę.

Późniejsze jego zdjęcia odkryły jego surowy styl; ustawiał modelki na tle czystego tła. Było to radykalne odejście od metod ówczesnej fotografii mody, gdzie skomplikowane dekoracje i rekwizyty odciągały uwagę od samego stroju.

Później Penn robił portrety i fotografował gwiazdy muzyki i sztuki, m.in. Miles’a Daviesa i Pabla Picassa. Przyznał się, że jego metodą pracy z artystami było zmęczenie ich kilkugodzinną sesją i uchwycenie w chwili nieuwagi. (PAP)

zab/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :