USA/ Zmarł pisarz Frank McCourt

USA/ Zmarł pisarz Frank McCourt

20.07. Nowy Jork (PAP) – Amerykański pisarz irlandzkiego pochodzenia Frank McCourt, laureat nagordy Pulitzera za autobiograficzną powieść „Prochy Angeli”, zmarł w niedzielę w Nowym Jorku w wieku 78 lat – powiadomił brat pisarza, aktor Malachy McCourt.

Jak poinformowało wydawnictwo Scribner, przyczyną śmierci pisarza był rak skóry.

McCourt urodził się w 1930 r. w Brooklynie w rodzinie irlandzkich imigrantów, jednak dorastał w Limerick w Irlandii. W 1949 r. wrócił do USA, gdzie pracował jako nauczyciel kreatywnego pisania i angielskiego. Karierę pisarską rozpoczął dopiero po przejściu na emeryturę w połowie lat 90.

Debiutanckie „Prochy Angeli”, opowiadające o trudnym dzieciństwie w slumsach Limerick, zapewniły mu natychmiastowy sukces. Oprócz Pulitzera, za tę tłumaczoną na 25 języków powieść otrzymał m.in. nagrodę stowarzyszenia amerykańskich krytyków literackich (National Book Critics Circle Award).

W 1999 „Prochy Angeli” zostały zekranizowane przez Alana Parkera. W tytułową rolę matki pisarza wcieliła się Emily Watson, a ojca-pijaka zagrał Robert Carlyle.

Późniejsze książki McCourta, także autobiograficzne, to „I rzeczywiście” (ang. „’Tis”) oraz „Nauczyciel” (ang. „Teacher Man”).

Według danych wydawnicta Scribner, tylko w USA sprzedało się 10 mln egzemplarzy książek pisarza.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :