Tradycje ślubne w Polsce, kwiaty i dekoracje do ślubów

Tradycje ślubne w Polsce, kwiaty i dekoracje do ślubów

Polskie śluby są coraz częściej bardzo eleganckie, huczne i uroczyste. Przygotowania do ślubów odbywają się zazwyczaj rok przed planowanym ślubem. Takie są też bardzo często terminy rezerwacji miejsc na przyjęcia ślubne, czyli restauracji, zajazdów, dworków, pałacyków, luksusowych hoteli. Wcześniej trzeba też zamówić zespół na wesele, operatora kamery, fotografa, a także wynająć samochód, którym Para Młoda będzie jechała do ślubu. Zazwyczaj przyszła Panna Młoda wybiera się na zakupy z mamą, z babcią, siostrą, przyjaciółką, koleżanką, aby kupić piękną suknię do ślubu oraz inne dodatki.
 
Młode pary, dla których ważne są polskie tradycje, przed wyjazdem do Kościoła proszą rodziców o błogosławieństwo. W obecności najbliższych osób z rodziny, w domu Panny Młodej rodzice obojga młodych składają im najlepsze życzenia, zdrowia i szczęścia na nowej drodze życia. Ślub kościelny trwa zazwyczaj około godzinę. Para Młoda składa sobie przysięgę, wymieniają się obrączkami, a po Mszy składają kwiaty w Kościele. W Kościele w pobliżu Pary Młodej stoi dwóch świadków, najczęściej jest to kobieta i mężczyzna. Bardzo często w ceremonii ślubnej uczestniczy rodzina narzeczonych. Przed Kościołem, zaraz po ślubie Młoda Para jest obrzucana ryżem, drobnymi kwiatkami, albo monetami przez gości. Aby zapewnić sobie bogactwo i dostatek w przyszłym życiu Młoda Para powinna pozbierać wszystkie monety. Zaproszeni goście składają życzenia Młodej Parze oraz wręczają bukiety kwiatów. Następnie za samochodem Młodej Pary ustawiają się samochody zaproszonych gości i wszyscy wyjeżdżają na miejsce przyjęcia. Według tradycji przed domem weselnym nowożeńców witają rodzice chlebem i solą. Młodzi powinni pocałować chleb, a później wypić alkohol, który podawany jest dla nich w dwóch kieliszkach. Zgodnie z tradycją Młoda Para powinna wyrzucić kieliszki za siebie. Tłuczone szkło ponoć powinno przynieść szczęście nowożeńcom. Pan Młody przenosi Pannę Młodą na rękach przez próg domu, w którym odbywa się wesele.
 
Na skromne przyjęcia najczęściej zaprasza się od 10 do 80 osób. Zazwyczaj są to osoby z rodziny, przyjaciele i znajomi. Polacy przygotowują też luksusowe i bardzo huczne wesela, nawet dla 100 par. Goście weselni często bawią się przy akompaniamencie zespołów muzycznych. O północy bardzo często podawany jest tort, a następnie odbywają się oczepiny. Panna Młoda może rzucać welon w kierunku zgromadzonych wokół niej panienek, koleżanek, przyjaciółek; a jej mąż muszkę w stronę kawalerów. Menu w czasie wesela jest bardzo bogate. Przez całą noc dla gości podawane są gorące potrawy. Zabawy weselne zazwyczaj trwają do rana, a następnego dnia są organizowane poprawiny, czyli dalsza część przyjęcia.
 
Inne piękne zwyczaje ślubne polegają na tym, że pierścionki zaręczynowe, welony, a nawet suknie ślubne są przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Bardzo modne kwiaty, które wykorzystuje się do wiązanek ślubnych to: róże, frezje, goździki, gerbery, tulipany, słoneczniki, orchidee. Bukiety ślubne powinny być bardzo dokładnie przygotowane. Wielkość i kształt bukietu dla Panny Młodej do ślubu powinna być dopasowana do figury, wzrostu oraz urody Panny Młodej. Małe bukieciki bardzo pasują do kobiet drobnych, a większe wiązanki kwiatowe do kobiet wysokich. Bukiet powinien pasować do sukni Panny Młodej, a także do kwiatów, którymi jest udekorowany dom weselny oraz Kościół. Kwiaty do ślubów można kupić w tradycyjnych kwiaciarniach, albo w kwiaciarniach internetowych. Bukiety ślubne bardzo często są dekorowane: cyrkoniami, koralikami, piórkami, koronkami, szerokimi i wąskimi szarfami, wstążkami, kryształkami, ozdobnym drutem, muszelkami. Do bukietów ślubnych bardzo pasuje delikatna gipsówka, jarzębina, kolorowe trawki. Doświadczone florystyki mogą przygotować bukiety na specjalne zamówienie, na przykład według pomysłu i projektu Panny Młodej.
Bardzo popularną obecnie tradycją w Polsce jest dekorowanie samochodów do ślubu wiązankami kwiatowymi, a także innymi dekoracjami z kwiatów.
 
Ślub to najważniejszy dzień w życiu każdej Młodej Pary i warto zainwestować w kwiaty, elegancki strój, przyjęcie, aby ten dzień był wyjątkowo udany.
 
Agata Krawiec z Wrocławia (dziennikarka, modelka, grafik)  2010.11.09

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :