„The International” i „Gran Torino” od piątku w kinach

„The International” i „Gran Torino” od piątku w kinach

25.3.Warszawa (PAP) – Thriller Toma Tykwera „The International” z Clive Owenem i Naomi Watts w rolach głównych, dramat „Gran Torino” w reżyserii Clinta Eastwooda oraz nagrodzony Oscarem dokument „Człowiek na linie” trafią w piątek do polskich kin.

Thriller „The International” (Niemcy/USA/Wielka Brytania) był filmem otwierającym tegoroczne Berlinale. Jego bohaterami są agent Interpolu Louis Salinger (Owen) i wspierająca go Eleanor Whitman (Watts), którzy pragną doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości władze jednego z najpotężniejszych banków świata.

W trakcie śledztwa prowadzącego z Berlina do Mediolanu, Nowego Jorku i Stambułu, Salinger i Whitman odkrywają nielegalną działalność banku – polegającą na praniu brudnych pieniędzy, handlu bronią, wspieraniu terrorystów i próbach destabilizacji rządów różnych krajów.

Reżyser „The International” Niemiec Tom Tykwer ma w dorobku m.in. filmy „Biegnij Lola, biegnij” (1998) i „Pachnidło. Historia mordercy” (2006).

Bohater „Gran Torino” (Australia/USA) to Walt Kowalski, weteran wojny w Korei. Kowalski jest rasistą. Żyje jednak w świecie ulegającym nieustannym zmianom i pewnego dnia zostaje zmuszony przez sąsiadów – imigrantów z Chin – do trudnej konfrontacji z własnymi uprzedzeniami. Kowalski postanowi udzielić pomocy młodemu chłopcu z chińskiej rodziny.

Główną rolę w „Gran Torino” zagrał sam reżyser filmu, Clint Eastwood.

Uhonorowany tegorocznym Oscarem w kategorii najlepszy dokument „Człowiek na linie” („Man on Wire”; wspólna produkcja Wielkiej Brytanii i USA) w reżyserii Jamesa Marsha to historia niesamowitego wyczynu, którego dokonał w 1974 r. Philippe Petit – przechodząc po linie rozciągniętej między wieżami World Trade Center.

W piątek do polskich kin trafią także dwa thrillery – „Miasto ślepców” (Brazylia/Japonia/Kanada, reż. Fernando Meirelles) z Julianne Moore, Markiem Ruffalo i Gaelem Garcią Bernalem w obsadzie, oraz „Zapowiedź” (USA, reż. Alex Proyas), w którym główną rolę zagrał Nicolas Cage.

„Miasto ślepców” – o tajemniczej epidemii ślepoty, która dotknęła ludzkość – powstało na motywach powieści Jose Saramago. Reżyser tego filmu, Brazylijczyk Fernando Meirelles, ma w dorobku m.in. nominowany do czterech Oscarów dramat „Miasto Boga” z 2002 r.

„Zapowiedź” to thriller o strasznych przepowiedniach. W 1958 r. w pewnej szkole zakopano kapsułę z rysunkami dzieci. Została ona odkopana 50 lat później. Okazało się wtedy, że jeden z rysunków zawiera tajemnicze dane. John Koestler (Cage) odkrywa, że umieszczone na kartce papieru przypadkowe cyfry w rzeczywistości wyznaczają daty najstraszniejszych katastrof ostatniego półwiecza. Koestler zauważa jednocześnie, że nie wszystkie proroctwa już się wypełniły – że zostały jeszcze trzy daty.

Reżyser „Zapowiedzi”, Egipcjanin Alex Proyas, zrealizował m.in. film „Ja, robot” z 2004 r., w którym główną rolę grał Will Smith. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :