Szlaki bursztynowe i okazy bursztynu na wystawie w Kaliszu

Szlaki bursztynowe i okazy bursztynu na wystawie w Kaliszu

06.12. Kalisz (PAP) – Szlaki bursztynowe i okazy bursztynu bałtyckiego z inkluzjami zwierzęcymi i roślinnymi sprzed 40 milionów lat można od niedzieli oglądać w Kaliszu.

Ekspozycję na kilkudziesięciu dużych planszach pod wspólnym tytułem „Na bursztynowych szlakach od neolitu do Bursztynowej Komnaty” przygotowały Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Ziemi w Warszawie z okazji przyszłorocznego jubileuszu 1850. rocznicy zapisania nazwy Calisia przez Klaudiusza Ptolemeusza. Dzięki zapisowi w jego kronice, Kalisz uważany jest za najstarsze miasto w Polsce. W czerwcu prezentowane na planszach okazy zostaną sprowadzone na wystawę w kaliskim Muzeum Okręgowym.

„W starożytności szlaków było dużo. Ten kaliski prowadził od południa Włoch do Gdańska i dalej – po Kaliningrad” – powiedział PAP wicedyrektor miejscowego Muzeum Okręgowego, Lechosław Ochocki.

Wystawę pokazano w miejscowym Ratuszu. Można obejrzeć bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego ze zbiorów Muzeum Ziemi. Są m.in. naturalne formy naciekowe bursztynu z zatopionym pająkiem, termitem, jaszczurką, kwiatem herbaty i męskim kwiatem dębu, kurpiowskie medaliony i naszyjniki oraz paciorki neolityczne z Niedźwiedziówki k. Gdańska.

Na innych planszach pokazano przebieg szlaków bursztynowych od późnej epoki brązu do wczesnej epoki żelaza. Jest także zrekonstruowany w 2003 r. przez Borysa Jagdałowa narożnik północno-wschodni „Bursztynowej Komnaty”.

W latach 90. ubiegłego wieku ruszył program wyznaczenia turystycznych tras, które nawiązując do dawnych dróg handlowych, mogą łączyć miejscowości związane z bursztynem. „Wiele dróg jakimi podążali kupcy z bursztynem tworzy dziś nowe więzi między narodami Europy” – podkreślił Ochocki.

Także w niedzielę ustawiono w szklanej gablocie przed Ratuszem wierną replikę wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jest ona jedyną tego typu w Polsce. Projekt został sfinansowany przez Komisję Europejską.

Zrekonstruowany pojazd, którym może podróżować 6-7 osób, ma 3 m długości. W przyszłym roku ma odwiedzić wiele miast w kraju i w Europie, które były położone przy dawnym szlaku bursztynowym.(PAP)

zak/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :