SkyTV:Polański zaoferuje bardzo wysoką sumę w ramach kaucji

SkyTV:Polański zaoferuje bardzo wysoką sumę w ramach kaucji

01.11. Londyn (PAP) – Adwokat Romana Polańskiego zaoferuje w poniedziałek „bardzo, bardzo wysoką sumę” w gotówce w zamian za zwolnienie reżysera za kaucją z aresztu w Szwajcarii – podała w niedzielę telewizja Sky cytując francuskiego adwokata Polańskiego Herve Temime.

W piątek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości odrzuciło drugi wniosek Romana Polańskiego o zwolnienie z aresztu za kaucją, wyższą niż proponował wcześniej. Wniosek odrzucono ze względu na wysokie ryzyko ucieczki Polańskiego ze Szwajcarii. Resort uznał też, iż proponowany w charakterze zabezpieczenia dom Polańskiego w ekskluzywnym szwajcarskim kurorcie narciarskim Gstaad nie spełnia prawnych wymogów poręczenia.

„Opracujemy nowy wniosek (o zwolnienie za kaucją – PAP) w poniedziałek” – zapowiedział Temime.

„Nowy wniosek będzie zawierał odpowiednie gwarancje, iż reżyser nie zbiegnie ze Szwajcarii w razie warunkowego zwolnienia – zapewnił adwokat, dodając: „Polański zaakceptuje każdą decyzję o ekstradycji i nie zachowa się jak uciekinier”.

Polański został aresztowany na lotnisku w Zurichu 26 września i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku. USA przedstawiły już Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez szwajcarski sąd federalny. Od jego decyzji Polański będzie mógł się odwołać.

Telewizja Sky poinformowała również, iż szwajcarskie narodowe archiwum filmowe w Lozannie organizuje 4 listopada wieczór poświęcony twórczości Polańskiego.

„Wydarzenie nie jest wyrazem solidarności z Polańskim, ani apelem o jego uwolnienie, lecz próbą naświetlenia jego wkładu w rozwój sztuki filmowej” – powiedział organizator imprezy Lionel Baier.

Wymiar sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zarzuca reżyserowi, że w roku 1977 w willi aktora Jacka Nicholsona w Hollywood uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem rozpoczętego przeciwko Polańskiemu postępowania karnego zbiegł on do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia. (PAP)

asw/ ro/arch.

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :