07.08. Lublin (PAP) – Turniej piłki nożnej, piknik, jarmark, dyskusje o współpracy transgranicznej złożyły się na program Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, które rozpoczęły się w sobotę w Woli Uhruskiej i Zbereżu na Lubelszczyźnie, na granicy z Ukrainą.
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to cykl imprez w różnych miejscowościach przy granicy polsko-ukraińskiej organizowanych przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza we współpracy m.in. z lokalnymi władzami. Główne uroczystości zaplanowano na 21 i 22 sierpnia w Kryłowie.
Dni Dobrosąsiedztwa rozpoczęła w sobotę w Woli Uhruskiej konferencja na temat współpracy powiatu włodawskiego i ukraińskiego rejonu Szackiego; udział w niej wzięli przedstawiciele władz obu regionów.
Jak powiedział PAP starosta powiatu włodawskiego Janusz Kloc, spotkanie obu społeczności ma na celu budowanie wzajemnych kontaktów i pokazanie jak duża jest tutaj potrzeba zbudowania przejścia granicznego. „O budowę przejścia Zbereże-Adamczuki zabiegamy od wielu lat. Jest też przychylność dla tego projektu ze strony naszych ukraińskich partnerów” – powiedział.
Starosta podkreślił, że otwarcie nowego przejścia dałoby impuls do rozwoju gospodarczego tych terenów, a także odciążyłoby istniejące przejścia graniczne w Doruhusku i Hrebennem. Zaznaczył, że jest to inwestycja kosztowna dla obu stron i wymaga wielu uzgodnień dotyczących m.in. infrastruktury przejścia spełniającej wymagania układu z Schengen czy spełnienia norm i przepisów w zakresie ochrony środowiska. „Bardzo na tym zależy i będziemy o to zabiegać u władz krajowych” – dodał Kloc.
W sobotę i niedzielę w miejscu planowanego przejścia granicznego Zbereże-Adamczuki odbywać się będzie Piknik i Jarmark Nadbużański. Wezmą w nich udział wystawcy z Polski i Ukrainy, a także zespoły muzyczne, folklorystyczne i taneczne z obu krajów. Mieszkańcy będą mogli przekraczać granicę przez specjalnie zbudowany na granicznym Bugu pontonowy most, przy którym odprawiać ich będą służby graniczne obu krajów.
W programie Dni Dobrosąsiedztwa jest też m.in. turniej piłki nożnej służb granicznych Ukrainy i Polski, który odbędzie się w kompleksie sportowym Orlik w Woli Uhruskiej. Chętni będą też mogli uczestniczyć w rajdach rowerowych i wycieczkach po przygranicznych miejscowościach lub w spływie kajakowym graniczną rzeką Bug.
Spotkania na pograniczu polsko-ukraińskim od kilku lat organizuje Fundacja Kultury Duchowego Pogranicza. Ich inicjator, prezes Fundacji ks. Stefan Batruch powiedział PAP, że z każdym rokiem w organizację spotkań coraz bardziej angażują się władze regionów przygranicznych oraz miejscowa społeczność.
„Ludzie coraz lepiej rozumieją, że wzajemne relacje między narodami zależą przede wszystkim od nich samych, od tych kontaktów, jakie zbudują między sobą. I że to oni właśnie mogą wpływać na to, jak będzie wyglądała ta granica Unii Europejskiej, a nie tylko biernie czekać na ustalenia między władzami, Kijowem i Warszawą” – powiedział ks. Batruch
W tym roku główne uroczystości odbędą się w Kryłowie, gdzie zaplanowano m.in. debatę na temat Partnerstwa Wschodniego, turnieje sportowe, jarmark, koncerty polskich i ukraińskich zespołów, a także nabożeństwo ekumeniczne. Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa zakończą się 28 sierpnia w Korczminie, gdzie odbędą się uroczystości religijne i piknik rodzinny. (PAP)
ren/ abr/