Rozpoczął się Festiwal im. Kiepury w Krynicy

Rozpoczął się Festiwal im. Kiepury w Krynicy

09.08. Krynica (PAP)- Koncertem „Zaczarowany świat operetki” rozpoczął się wczoraj wieczorem w Krynicy Międzynarodowy Festiwal im. Jana Kiepury. Festiwal cieszy się wielkim zainteresowaniem; wszystkie bilety na koncert inauguracyjny zostały wyprzedane.

Zebrana w Pijalni Głównej publiczność miała okazję wysłuchać m.in. Kamili Cholewińskiej, Iwony Tober, Bożeny Zawiślak-Dolny, Tomasza Raka, Romualda Spychalskiego, którym towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej.

Gośćmi wieczoru była grupa Pipes & Drums – polska orkiestra dudziarska z Częstochowy, grająca tradycyjną muzykę szkocką. Festiwal otworzył jego dyrektor Bogusław Kaczyński.

Festiwal, reklamowany przez organizatorów jako „Największy letni festiwal w Polsce i naszej części Europy”, potrwa od 8 do 22 sierpnia.

W trakcie festiwalu wystąpią m.in. Grażyna Brodzińska, Halina Kunicka, Szymon Szurmiej z zespołem teatru Żydowskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, artyści Teatru Muzycznego w Gliwicach i artyści Opery Lwowskiej.

Publiczności zaprezentowane zostaną m.in. operetki „Księżniczka czardasza” i „Ptasznik z Tyrolu” oraz musical „Hello Dolly” teatru z Gliwic, opera „Traviata” i gala baletowa w wykonaniu zespołu ze Lwowa, pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, a także filmy w ramach serii „perły kina muzycznego”.

Na niedzielę 9 sierpnia zapowiedziano promocję książki Bogusława Kaczyńskiego „Jak samotny szeryf”.

Kulminacją festiwalu będzie Telewizyjne Widowisko Plenerowe „Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura”, realizowane 15 sierpnia na deptaku i rejestrowane przez telewizję. Widowisko to powtórzone zostanie w niedzielę 16 sierpnia w Nowej Hucie. Podczas widowiska wybitni artyści z Polski i zagranicy wykonają m.in. piosenki z repertuaru Kiepury.

Gościem wieczoru będzie Liudas Mikalauskas z Litwy, laureat złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.

Tradycyjnie na zakończenie festiwalu 22 sierpnia w Pijalni Głównej odbędzie się „parada gwiazd opery i operetki” zatytułowana „Wielka sława to żart”.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :