Ani prezydent, ani Shlomo Mintz nie powiedzieli mediom, czego dotyczyła ich rozmowa.
„Maestro przedstawił swoją wizję współpracy z krakowskimi muzykami. Prezydent razem ze współpracownikami zastanowi się, czy miasto może podjąć się realizacji tej wizji” – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
Jakie możliwości współpracy z Krakowem widzi Shlomo Mintz – nie wiadomo. Po wyjściu ze spotkania muzyk nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.
Na wyniki rozmowy czekali w poniedziałek w holu urzędu miasta muzycy Capelli Cracoviensis. „W odpowiednim momencie dowiemy się, jakie były wyniki rozmów. Być może pan Shlomo Mintz jest zobowiązany do tego, by nie udzielać w tym momencie informacji” – powiedział dziennikarzom Marek Mleczko, były oboista Capelli Cracoviensis.
„To ogromna nadzieja, a przede wszystkim szansa nie tylko dla Capelli Cracoviensis, ale i dla całego środowiska muzycznego Krakowa. Nie wyobrażam sobie, żeby można ją było zmarnować. W momencie, kiedy został odwołany twórca i wieloletni dyrektor Capelli Stanisław Gałoński należało pomyśleć właśnie o takiej osobie, która mogłaby poprowadzić zespół z 40-letnim dorobkiem” – uważa Marek Mleczko.
Koncertmistrz zespołu Maciej Czepielowski powiedział dziennikarzom, że współpraca Shlomo Mintza z Capellą byłaby szansą na zakończenie trwającego od miesięcy konfliktu. „Sama osoba tak wielkiego artysty, jakim jest Shlomo Mintz i jego niepodważalny autorytet sprawia, że objęcie przez niego funkcji szefa artystycznego kończyłoby ten konflikt” – powiedział Czepielowski.
Capella Cracoviensis jest miejską instytucją kultury. Jesienią 2008 r. dyrektorem zespołu został Jan Tomasz Adamus. Zgodnie z planami władz miasta Capella miała zyskać wyraźny profil – zespołu grającego muzykę dawną. Część muzyków otrzymała wypowiedzenia, a pozostali mieli przejść weryfikację. Nie wszyscy muzycy na taką weryfikacje się zgodzili; ci, którzy nie przystąpili do obowiązkowych przesłuchań, zostali zwolnieni. Od miesięcy trwają protesty części muzyków, którzy uważają, że Adamus powinien być odwołany.(PAP)
wos/ abe/