3.4.Poznań(PAP) – „Trzy krzyże”, „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” i inne grafiki Rembrandta będzie można oglądać od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu w ramach wystawy „Grafiki Rembrandta. Oryginał. Kopia. Późne odbitki”.
Poznańska kolekcja jest trzecią pod względem liczby grafik tego autora w Polsce.
Oprócz grafik holenderskiego twórcy ze zbiorów Poznańskiego Muzeum Narodowego, obejrzeć będzie można również jego prace wypożyczone z innych polskich muzeów. Między innymi „Trzy Krzyże” z Muzeum Narodowego
w Warszawie czy „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Rembrandt Harmenszoon van Rijn, nazywany
„malarzem duszy”, żył w latach 1606-1669. Dziś uznaje się go za jednego z najważniejszych artystów europejskiego baroku i najwybitniejszego przedstawiciela złotego wieku w sztuce holenderskiej.
Grafiki Rembrandta powstawały techniką akwaforty; ich tematyka jest bardzo bogata – od portretów i autoportretów, przez motywy biblijne i mityczne, aż do przedstawień ludowych, plebejskich, żebraczych. Pozostawił po sobie około 300 obrazów, 300 grafik i ponad 1000 rysunków.
Poznańska wystawa skupia się wokół problemu oryginału i kopii, które wykonywał sam autor, oraz odbitek późnych, powstałych po śmierci artysty. Kwestię tę akcentuje tytuł wystawy oraz albumu, którego wydanie towarzyszy prezentacji prac holenderskiego twórcy.
„Przygotowując tę publikację przyłożyłam wiele starań, aby tak zaprezentować i omówić prace Rembrandta, połączyć problem moich badań nad jego twórczością i garść cennych ciekawostek, żeby katalog ten mógł być adresowany zarówno do badaczy i miłośników sztuki, jednocześnie będąc interesującym dla laików” – powiedziała Grażyna Hałasa, kurator wystawy i autorka albumu.
Przy okazji wystawy odbywać się będzie szereg wydarzeń towarzyszących. Między innymi pokazy technik graficznych stosowanych przez Rembrandta, emisje filmów studentów Pracowni Semiotyki Wizualnej ASP w Poznaniu, inspirowanych grafikami Rembrandta, prelekcje dotyczące istoty ubioru czy krajobrazu w jego twórczości oraz lekcje muzealne dla dzieci.
Wystawę będzie można oglądać do 7 czerwca.(PAP)