07.11. Kraków (PAP) – Rekordowa liczba ponad 30 tys. osób odwiedziła zakończone w niedzielę 14. Targi Książki w Krakowie – poinformował PAP rzecznik prasowy targów, Paweł Cyz.
W tegorocznych targach, które według organizatorów awansowały do roli „największej krajowej imprezy branży wydawniczo-księgarskiej”, wzięło udział 450 wydawców i prawie 400 autorów. „Niestety, w ostatniej chwili z udziału zrezygnowała Herta Mueller. Powód? Napięty harmonogram spotkań w Krakowie” – wyjaśnił rzecznik targów.
Ubiegłoroczna noblistka Herta Mueller była gościem drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który jest organizowany w Krakowie równolegle z Targami Książki. Organizatorzy obydwu imprez deklarują współpracę, wspólny termin ma wzmacniać siłę oddziaływania zarówno targów jak i festiwalu i przyciągnąć większą liczbę miłośników literatury.
„14. edycja targów upłynęła oczywiście pod znakiem spotkań z autorami. Odbyło się ich w sumie ponad 400” – podkreślił Paweł Cyz. „Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania branżowe, na których dyskutowano m.in. o prawie autorskim w czasach digitalizacji i o opodatkowaniu książek” – dodał.
W organizowanej podczas targów akcji „Napisz książkę z Hertą Mueller” wzięło udział ponad 100 osób. Dosłownie każdy mógł dopisać jedno zdanie do książki, rozpoczętej przez noblistkę słowami: „Muzykanci grają na drzewach”. Każdy mógł też złożyć podpis pod zdaniem swojego autorstwa. Prócz osób odwiedzających targi w akcji wzięli udział goście imprezy, m.in. pisarze – Olga Tokarczuk, Janusz L. Wiśniewski, Meir Shalev; aktorzy – Paweł Małaszyński i Edyta Jungowska oraz dziennikarze – Martyna Wojciechowska, Piotr Kraśko, Grzegorz Miecugow i Rafał Bryndal
Z kolei w akcji „Książka za książkę”, organizowanej od 5 lat wraz z „Gazetą Wyborczą”, udało się zebrać ponad 4 tys. woluminów. W zamian za przyniesione na targi niepotrzebne już książki ofiarodawcy otrzymywali kupony rabatowe na zakup nowych. Zebrane książki zostaną przekazane do bibliotek.
Krakowskie Targi Książki to także konkursy. Najbardziej znaczący z nich to Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, celem którego jest uhonorowanie autora „najbardziej znaczącego dzieła z dziedziny szeroko pojętej humanistyki o wybitnych wartościach poznawczo-naukowych”.
Laureatem tegorocznej, trzynastej edycji konkursu został profesor Uniwersytetu Gdańskiego Mieczysław Nurek za książkę „Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949” wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego. Autor otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł.
Przed rokiem krakowskie Targi Książki odwiedziło 25 tys. miłośników literatury, w imprezie uczestniczyło 370 autorów i 480 wystawców. Zainteresowanie wystawców i odwiedzających z roku na rok jest coraz większe, dlatego organizatorzy zapowiedzieli na czerwiec inaugurację drugiej imprezy branży wydawniczej – Targów Książki dla Dzieci.
Organizatorem 14. Targów Książki w Krakowie, które w tym roku odbyły się pod patronatem prezydenta RP, jest spółka Targi w Krakowie.(PAP)
czo/ pz/