Polska Akcja Humanitarna

Polska Akcja Humanitarna

17.4.Poznań (PAP) – Płytę będącą zapisem koncertu, który 5 grudnia ub.r. dał w Poznaniu światowej sławy bas Samuel Ramey, wydało Polskie Radio wraz z Filharmonią Poznańską – poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Poznańskiej Filharmonii Wojciech Nentwig.

Ramey wystąpił z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod kierownictwem Łukasza Borowicza. Był to jedyny koncert, który artysta zagrał w Polsce.

„To przekroczyło moje najśmielsze marzenia, bowiem Samuel Ramey jest artystą wybitnym. Jest to wydarzenie niemal historyczne dla polskiej fonografii. Cieszy mnie jeszcze bardziej to, że dokonano tego w Poznaniu” – powiedział Nentwig.

Jest to pierwsze wspólne nagranie światowej sławy wokalisty z polskimi wykonawcami. Artysta dokonał ponad 80 nagrań dla największych wytwórni fonograficznych, m.in. Deutsche Grammophon i EMI Classics.

Samuel Ramey to jeden z najwybitniejszych na świecie wykonawców repertuaru przeznaczonego na bas, a także bas-baryton. Od ponad 30 lat jest zaliczany do światowej czołówki. Występował na najważniejszych scenach świata – Metropolitan Opera, La Scala; koncertował z największymi orkiestrami świata: London Philharmonic Orchestra, Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic.

Ramey jest zdobywcą niemal wszystkich nagród muzycznych, w tym trzech nagród Grammy, Grand Prix Du Disc Award oraz nagrody Best of the Year prestiżowych magazynów „Stereo Review” i „Opera News”.

Orkiestrą Filharmoniczną z Poznania dyrygował Łukasz Borowicz, który od marca 2007 roku jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, a od września 2006 roku pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Poznańskiej.

Łukasz Borowicz jest laureatem czterech konkursów dyrygenckich: w Trydencie, Atenach, Porto i Bambergu. Jest także laureatem nagród w Polsce; otrzymał Paszport „Polityki” oraz nagrodę Fryderyka w 2007 roku.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :