Pisanka batikowa – podlaskawydmuszka kurza – dwukolorowa

Pisanka batikowa – podlaskawydmuszka kurza – dwukolorowa

14.5.Poznań (PAP) – Na ok. 400 tys. zł szacuje straty spowodowane środowym pożarem poddasza dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Udało się uratować wszystkie zbiory muzealne.Pożar, który powstał w środę wieczorem na poddaszu budynku, strawił większą część dachu. Według strażaków spaleniu uległo ok. 200 metrów kwadratowych poddasza. Przyczyny pożaru ustala komisja. Niewykluczone, że mogli go wywołać pracujący na dachu dekarze.

„Dach nadaje się do rozbiórki. W zeszłym roku rozebrany został stary, XIX-wieczny dach i strop, a całe poddasze zostało zbudowane od nowa. W przyszłym tygodniu mieliśmy wnosić wyposażenie na poddasze, a tak czeka nas budowa od nowa. Udało nam się uratować całe zbiory – wynieśliśmy wyposażenie dwóch sal” – powiedział PAP dyrektor muzeum Sebastian Mazurkiewicz.

Pożar został ugaszony w ciągu kilkudziesięciu minut, ale akcja strażaków trwała do późnej nocy. W akcji uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnej.

W przyszłym tygodniu w budynku miało się odbyć spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jak powiedział PAP Mazurkiewicz, spotkanie zostanie prawdopodobnie odwołane.

Dawna szkoła pruska, obecnie Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich i Biblioteka Publiczna – wybudowana została około 1790 r. jako murowany budynek parterowy. Po rozbiorach budynek został wykupiony z prywatnych rąk przez rząd pruski, urządzono tam szkołę miejską. Rozbudowany w 1837 r. i 1840 r. (nadbudowa piętra). W 1901 r. uczące się tutaj polskie dzieci zastrajkowały przeciwko nauce religii w języku niemieckim. Budynek rozbudowany o skrzydło południowe latach 30. i 80. XX w. W 1951 r. urządzono salę muzealną. W 1966 r. przekształcono ją w Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :