Pierwszy koncert grupy Calexico w Polsce

Pierwszy koncert grupy Calexico w Polsce

05.07. Szczecin (PAP) – Pierwszy i jedyny koncert w Polsce da w najbliższy wtorek w Szczecinie amerykańska grupa Calexico. Dwa dni później zagra tu – także z jednym koncertem w kraju – Kronos Quartet.

Calexico to jedna z najbardziej niezwykłych amerykańskich formacji ostatnich lat. Na swoim koncie muzycy mają współpracę z Nancy Sinatrą, Willie Nelsonem, Charlotte Gainsbourg, a także remiksy dla Gotan Project, Goldfrapp i zaprzyjaźnionego Arcade Fire. Część członków Calexico gra zresztą w koncertowym składzie tych ostatnich.

Ich najsłynniejsza płyta „Black Light” to klasyk muzyki z pogranicza USA i Meksyku.

Grupa porównywana jest do legendarnej Buena Vista Social Club. Zespół istniejący od 1996 r. występował w takich salach, jak londyńska Royal Albert Hall czy paryska Olimpia.

Powołany do życia w 1973 roku przez Davida Harringtona kwartet smyczkowy Kronos Quartet specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Liczba utworów skomponowanych przez różnych artystów specjalnie dla grupy sięga już około 600, jednak sekret niezwykłej popularności zespołu tkwi w niemal niespotykanej otwartości stylistycznej. Zainteresowania muzyków obejmują niezwykle rozległe obszary muzycznego świata. Wykonywali i wykonują muzykę eksperymentalną, dawną i antyczną, jazz, tango, meksykański folk, muzykę filmową, wreszcie współpracują z licznymi wykonawcami muzyki popularnej takimi, jak Tom Waits, David Bowie, Bj”rk, Dave Matthews, Nelly Furtado czy Amon Tobin. Szerokim echem odbiły się również smyczkowe aranżacje kompozycji Jimiego Hendrixa.

W repertuarze kwartetu są też dzieła Dymitra Szostakowicza, Antona Weberna, Beli Bartoka i Charlesa Ivesa, eksperymentalne kompozycje Johna Cage’a, jak i utwory Astora Piazzolli, Theloniousa Monka i Duke’a Ellingtona, Jimiego Hendriksa, Philipa Glassa, Johna Zorna i Ornette’a Colemana.

Zespół występuje w najbardziej prestiżowych salach, klubach jazzowych i na festiwalach na całym świecie. Otrzymał wiele nagród międzynarodowych, w tym Grammy.

Szczecińskie występy Kronos Quartet i Calexico to część projektu pod nazwą Szczecin Music Fest. Cykl koncertów rozpoczął się w kwietniu występem Jazz Bigband Graz, formacji grającej future-jazz, czyli połączenie jazzu i muzyki klubowej. Z kolejnymi koncertami wystąpili – w maju – Nicola Conte, włoski muzyk prezentujący retro-jazz; w czerwcu – Orchestra Baobab, legendarna afrykańska orkiestra o 40-letniej historii oraz Chick Corea, jeden z najsłynniejszych pianistów jazzowych.

Szczecin Music Fest od sześciu lat prezentuje world music i jazz na najwyższym światowym poziomie i promuje nowe zjawiska w obrębie tej stylistyki. Na szczecińskich scenach w ramach festiwalu wystąpili tacy artyści, jak m.in.: Cesaria Evora, Susan Vega, Manhattan Transfer czy Mariza. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :