„Przed kamerą stanęli: Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz i John C. Reilly. Ich kunszt aktorski decyduje o wyjątkowości tego przedsięwzięcia. Inteligentne i zabawne dialogi w trochę złośliwy sposób portretują przedstawicieli amerykańskiej i francuskiej klasy średniej” – powiedział PAP w poniedziałek Paweł Edelman.
„Jest to film na czworo aktorów i jedno wnętrze. Akcja zachowuje ciągłość czasu” – zaznaczył operator. „Film +Carnage+ to przeniesienie na ekran sztuki teatralnej i ten rodowód jasno określa jego formę” – wyjaśnił.
Urodzony w Austrii Christoph Waltz zdobył niedawno Oscara za rolę pułkownika Hansa Landy w filmie Quentina Tarantino „Bękarty wojny” (2009). Amerykanin John C. Reilly, pochodzący z rodziny o irlandzkich i litewskich korzeniach, był nominowany do Oscara za rolę w musicalu „Chicago” Roba Marshalla (2002).
Jak opowiadał PAP Paweł Edelman, zdjęcia do „Carnage” realizowano w lutym i marcu w studiu w Paryżu. Dekoracje zbudował tam legendarny amerykański scenograf Dean Tavoularis, który pracował wcześniej m.in. na planach trylogii „Ojciec chrzestny” i „Czasu apokalipsy”.
„Carnage” („Rzeź”), wspólna produkcja Francji, Niemiec, Polski i Hiszpanii, jest ekranizacją sztuki „Bóg mordu” Yasminy Rezy. Opowiada o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę; konfrontacja przerodzi się w otwarty konflikt dorosłych. Konkursowy pokaz filmu w Wenecji odbędzie się 1 września.
Edelman współpracował już z Polańskim przy filmach „Pianista” (2002), „Oliver Twist” (2005) i „Autor widmo” (2010). Za zdjęcia do „Pianisty” był nominowany do Oscara, został ponadto uhonorowany francuskim Cezarem dla najlepszego operatora i Europejską Nagrodą Filmową. „Każdy film Romana Polańskiego jest dla mnie szczególnym wyzwaniem, przygodą i przyjemnością” – podkreślił operator.
Edelman jest również autorem zdjęć m.in. do filmów Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Katyń” i „Tatarak”, do filmów Władysława Pasikowskiego „Kroll”, „Psy”, „Psy 2. Ostatnia krew”, „Demony wojny wg Goi”, „Operacja Samum” i „Reich” oraz do amerykańskich produkcji z gwiazdorską obsadą – filmów „Ray” w reż. Taylora Hackforda i „Wszyscy ludzie króla” w reż. Stevena Zailliana. Obecnie Paweł Edelman pracuje na planie nowego filmu Władysława Pasikowskiego, „Pokłosie”.
68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji potrwa od 31 sierpnia do 10 września. W rywalizacji o Złotego Lwa w konkursie głównym zmierzą się 22 obrazy. Oprócz „Carnage”, będą to m.in.: „Idy marcowe” (“The Ides of March”, USA) w reżyserii i z udziałem Georga Clooneya, „4:44 Last Day on Earth” Abla Ferrary (USA, z Willemem Dafoe), „Killer Joe” Williama Friedkina (USA, z Matthew McConaugheyem) oraz „Dark Horse” Todda Solondza (USA, z Justinem Barthą, Mią Farrow i Christopherem Walkenem).
W konkursie wystartują też m.in.: obraz kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga „Dangerous Method” o przyjaźni Zygmunta Freuda i Karola Gustawa Junga (w obsadzie Viggo Mortensen, Michael Fassbender i Keira Knightley), brytyjsko-francuski „Tinker, Tailor, Soldier, Spy” Tomasa Alfredsona (z Garym Oldmanem, Colinem Firthem, Tomem Hardym i Johnem Hurtem), film francusko-włosko-szwajcarski z Monicą Bellucci „Un ete brulant” (reż. Philippe Garrel), francusko-niemiecko-belgijski „Poulet aux prunes” w reż. Marjane Satrapi i Vincenta Paronnaud (z Mathieu Amalrikiem i Isabellą Rossellini) oraz brytyjski dramat „Shame” w reż. Steve’a McQueena (z Michaelem Fassbenderem i Carrey Mulligan).
Szefem jury w konkursie głównym będzie znany reżyser amerykański, 42-letni Darren Aronofsky, twórca „Requiem dla snu”, „Zapaśnika” i „Czarnego łabędzia”.
Polskie akcenty w Wenecji, oprócz obrazu Polańskiego, stanowić będą projekcje „Znieważonej ziemi” – czyli filmu o Czarnobylu, w którym zagrali Andrzej Chyra i ukraińska aktorka Olga Kurylenko (znana z produkcji o Jamesie Bondzie „007 Quantum of Solace”) oraz komediodramatu „Ki” Leszka Dawida z Romą Gąsiorowską w roli głównej.
„Znieważona ziemia” („Land of Oblivion”/„Terre outragee”), do której muzykę skomponował Leszek Możdżer, zostanie zaprezentowana 4 września w sekcji International Critics’ Week. Film, autorstwa francusko-izraelskiej reżyserki Michale Boganim, to wspólna produkcja Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy. W 25. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu Boganim opowiedziała historię grupy ludzi, których życie zniszczył wybuch reaktora. Komediodramat „Ki”, fabularny debiut reżysera Leszka Dawida, będzie pokazany 9 września w sekcji Venice Days.
Joanna Poros (PAP)
jp/ hes/