Odznaczenia dla zasłużonych kulturze

Odznaczenia dla zasłużonych kulturze

13.5.Warszawa (PAP) – Performer Krzysztof Wodiczko, pisarka Krystyna Kofta, aktorka Krystyna Łubieńska, prezes Fundacji Kultury Polskiej Rafał Skąpski oraz numizmatyk i bibliofil Lech Kokociński otrzymali w środę w Warszawie z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis.„Bardzo się cieszę, że udało mi się przy tych Gloriach znaleźć osoby, które podnoszą jakość życia nie tylko w kulturze, ale swoją otwartością, tolerancją i umiejętnością szukania wysokich standardów budują coś dużo ważniejszego niż tylko ten własny kawałek zawodowego życia w kulturze” – powiedział minister kultury wręczając odznaczenia.

Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis uhonorowano Krzysztofa Wodiczko, zaś Srebrne Gloria Artis przyznano Krystynie Kofcie, Krystynie Łubieńskiej, Rafałowi Skąpskiemu oraz Lechowi Kokocińskiemu.

Krzysztof Wodiczko przyznał w rozmowie z PAP, że szczególne znaczenie ma dla niego fakt docenienia go, mimo iż od lat mieszka poza granicami kraju. „Dla wszystkich, którzy przekroczyli wiele granic uznanie kraju, w którym się wychowali i który krąży gdzieś głęboko w żyłach, ma specjalne znaczenie. To uznanie wszystkich moich wysiłków jest pomocne, szczególnie, że zostało przedstawione przez pana ministra w tak miły i ciepły sposób, świadczący o tym, że zna i rozumie moją pracę” – mówił Wodiczko.

Lech Kokociński złożył na ręce ministra oryginalne dokumenty Rady Miasta oraz książąt wrocławskich pochodzące z okresu od XIV do XVI wieku. Dokumenty mają zostać przekazane Archiwum Państwowemu we Wrocławiu.

„To oryginalne, opatrzone pieczęciami dokumenty mówiące o społecznym i kulturalnym miejscu Wrocławia w dziejach Rzeczpospolitej. Uważam, że ważne by wróciły na swoje miejsce i były świadectwem świetności Polski, cząstką naszej historii” – powiedział PAP Kokociński. „Uważam, że w mojej osobie minister kultury docenił całe środowisko kolekcjonerów w Polsce” – dodał.

„Kultura to jest dla mnie właśnie ta dziedzina, na której mi zależy w życiu i wszystko, co robię jest na nią nastawione. To odznaczenie będzie dla mnie także bodźcem i motywacją do dalszej pracy” – mówiła w rozmowie z PAP pisarka i publicystka Krystyna Kofta. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :