Od Nowego Roku w radiu więcejpolskich piosenek w ciągu dnia

Od Nowego Roku w radiu więcejpolskich piosenek w ciągu dnia

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji z marca 2011 r. nałożyła na nadawców obowiązek przeznaczenia co najmniej 33 proc. miesięcznego czasu emisji piosenek na utwory polskojęzyczne (dziś jest to 33 proc. kwartalnie). Co najmniej 60 proc. z nich ma być emitowana w godzinach 5-24, co ma wyeliminować obecną praktykę nadawców, którzy polskie piosenki emitują głównie w nocy.

W myśl nowych przepisów podwójnie ma być liczony czas nadawania utworów wykonywanych przez debiutantów. Za utwór premierowy ustawodawca uznał taki, od którego pierwszej emisji nie minęło półtora roku. Z kolei debiutantem w myśl ustawy jest wyłącznie artysta lub zespół muzyczny, który w ciągu tych 18 miesięcy po raz pierwszy wydał album lub singiel.

Podczas prac w parlamencie przepisy te negatywnie oceniały spółki: Eurozet (reprezentująca m.in. Radio ZET), Grupa Radiowa Agory (m.in. Radio TOK FM), Grupa RMF oraz Time (m.in. Radio ESKA). Podkreślały one, że „zaproponowane zapisy nie wspierają skutecznie polskiej twórczości i osłabiają radiostacje, szczególnie te o wyspecjalizowanym charakterze muzycznym i lokalnych koncesjach”.

Ustawowe zapisy dotyczące limitów polskojęzycznych utworów nie dotyczą programów tworzonych w całości w języku mniejszości narodowej lub etnicznej albo w języku regionalnym. Polskie prawo za mniejszości narodowe uznaje mniejszość białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską, a za mniejszości etniczne – karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Językiem regionalnym jest język kaszubski.

Według noweli ustawy o rtv Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna określić w drodze rozporządzenia niższy udział polskojęzycznych utworów m.in. w wyspecjalizowanych programach radiowych oraz tych, na których nadawanie przyznano koncesję określającą, że są przeznaczone dla mniejszości. Dotąd KRRiT tego nie zrobiła, jednak rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Katarzyna Twardowska poinformowała PAP, że „podobnie jak przy innego typu zapisach dotyczących kwot, także i w tym przypadku KRRiT będzie monitorowała wypełnianie zapisów o polskiej piosence”. (PAP)

mca/ itm/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :