Obraz Jana Chełmińskiego „Żandarm” ponownie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego

Obraz Jana Chełmińskiego „Żandarm” ponownie w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego

22.4.Warszawa (PAP) – W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zaprezentowano w środę odzyskany po latach obraz Jana Władysława Chełmińskiego „Żandarm”, zaginiony podczas II wojny światowej. Od czwartku obraz będzie mogła zobaczyć publiczność Muzeum.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Janusz Cisek, obraz będzie eksponowany w jednej z sal Muzeum.

Obraz „Żandarm” (olej na desce, o wymiarach 29 na 23,5 cm), namalowany został przez Jana Władysława Chełmińskiego, ucznia Juliusza Kossaka i Józefa Brandta, na przełomie XIX i XX w.

Kurator Działu Zbiorów Głównych Muzeum Wojska Polskiego, Roman Matuszewski, rozpoznał zaginione dzieło w wydanej w 2006 roku publikacji „Kolekcja Tadeusza i Heleny Kwiatkowskich” autorstwa Renaty Wilewskiej. Jak się okazało, obraz znajdował się w zbiorach prywatnych Tadeusza Kwiatkowskiego, mieszkającego w USA. W czerwcu 2008 roku dokonano ekspertyzy, która jednoznacznie potwierdziła autentyczność i pochodzenie obrazu.

Żona nieżyjącego już kolekcjonera Helena Kwiatkowska, przekazała „Żandarma” do Polski, w celu ponownego zdeponowania w MWP.

„Straty polskich dzieł sztuki podczas II wojny światowej są ogromne. To są setki tysięcy obiektów. Poszczególne dzieła, które uda się odnaleźć, stanowią nikły procent tego, co zostało utracone” – mówił uczestniczący w środowym spotkaniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta.

W jego opinii, najważniejsza jest „systematyczna działalność na rzecz odzyskiwania zaginionych w wojennej zawierusze dzieł sztuki, m.in. zbieranie wszelkich informacji o utraconych dziełach sztuki, tworzenie internetowych stron, na których można zobaczyć utracone, sprawdzanie m.in. zagranicznych kolekcji”.

Zwrócony do MPW „Żandarm” należy do cyklu obrazów Chełmińskiego „Wojsko Księstwa Warszawskiego”, obejmującego 48 dzieł. Cykl prezentował żołnierzy Księstwa Warszawskiego w mundurach paradnych i stanowił ilustracje do albumu „L’Armee du Duche de Varsovie”, wydanego w Paryżu w 1913 roku.

W 1914 roku całą serię zakupił szwagier artysty, Roland Knoedler i przekazał do Muzeum Narodowego w Warszawie, z zastrzeżeniem, że mają być one eksponowane razem. W 1920 roku cykl przekazano w depozyt do nowo powstałego Muzeum Wojska. W czasie II wojny światowej zaginęły 23 prace z cyklu namalowanego przez Chełmińskiego. W dalszym ciągu poszukiwanych jest 14 obrazów z tej serii. Siedem z nich znajduje się w Instytucie Polskim – Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Janusz Cisek podkreślił w środę, że MPW podjęło już działania mające na celu odzyskanie tych obiektów.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :