Noc muzeów

Noc muzeów

Noc muzeów to impreza kulturalna, podczas której nocą otwierane są muzea, galerie i inne instytucje. Wówczas można zwykle za darmo zwiedzać ekspozycje, oglądać zabytki, a wszystko pod osłoną nocy. Jest to o tyle ciekawe, że zwykle w taką noc można zobaczyć wszystkie ważniejsze punkty kulturalne w mieście – taki maraton zwykle trwa od 22 do 6 rano. W taką noc warto wybrać się do miasta, gdzie faktycznie jest wiele muzeów czy galerii, wtedy więcej można zobaczyć no i klimat takich wycieczek jest niezapomniany, a niektóre obiekty przygotowują na tę okazję specjalne atrakcje dla zwiedzających więc jest szansa obejrzenia zwykle niedostępnych zbiorów czy wysłuchanie jakiegoś ciekawego wykładu.
Pierwsza noc muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku (Lange Nacht der Museen). Cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w innych miastach również zaczęto organizować podobne imprezy. I tak na przykład w Paryżu nosi nazwę Nuit Blanche a w Amsterdamie Museums – n8. Dziś organizuje ją prawie 120 europejskich miast. W Polsce po raz pierwszy odbyła się w Krakowie w 2004 roku.
Obecnie noc muzeów w Polsce organizują miasta takie jak: Kraków, Wrocław, Warszawa, Trójmiasto, Łódź, Tarnów, Poznań, Katowice, Malbork, Wodzisław Śląski, Rzeszów, Lublin, Legnica, Bydgoszcz, Białystok czy Rybnik.
Zwykle noc muzeów jest organizowana w pierwszą sobotę wypadającą po Narodowym Dniu Muzeów, czyli po 18 maja. W tym roku jest to 19 maja. W tym dniu, a właściwie tej nocy wszystkie muzea i galerie biorące udział w tej imprezie będą otwarte dla zwiedzających.
I tak na przykład w Warszawie noc muzeów rozpocznie się 19 maja o godzinie 19.00 na dziedzińcu przed Muzeum Narodowym. Poza możliwością zwiedzania galerii i muzeów przygotowano na tę okazję wiele imprez towarzyszących takich jak: koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe i spotkania z artystami.
Podobnie w Krakowie, tam bilet wstępu do wszystkich muzeów będzie można nabyć za symboliczną złotówkę. Tutaj będzie można zobaczyć praktycznie wszystkie muzea krakowskie oraz wziąć udział w imprezach towarzyszących. Tradycyjnie całość imprezy rozpocznie się w piątkowy wieczór a zakończy w sobotę.

Marta Kotas 2008.07.30

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :