Niemcy/W Kolonii pokażą i zbadają stradivariusy

Niemcy/W Kolonii pokażą i zbadają stradivariusy

21.09. Kolonia (PAP) – W Muzeum Wallraf-Richartz w Kolonii w przyszłym roku tylko przez 17 dni pokazywana będzie kolekcja stradivariusów – instrumentów, które wyszły ze słynnego włoskiego warsztatu.

Będzie to pierwsza wystawa niepokazywanych dotąd publicznie instrumentów – skrzypiec, altówek i wiolonczel z warsztatu Antonia Stradivariego (1644-1737) – powiedział w poniedziałek komisarz wystawy Jost Thoene.

Wystawa zatytułowana „Stradivarius: mit i muzyka” zgromadzi około 50 instrumentów – mniej więcej jedną dziesiątą zachowanych z produkcji słynnego lutnika, ocenianej na 550-580 sztuk.

Instrumenty wykonane przez Stradivariego rzadko trafiają na aukcje; kiedy dojdzie do takiego wydarzenia, cena szybko przekracza milion dolarów, a w transakcjach prywatnych sprzedawane są za trzy do sześciu milionów euro – wynika z danych zebranych przez muzeum.

„Na wystawie pokazane zostaną skarby niektórych z najbardziej znanych muzyków” – powiedział dyrektor Muzeum Wallraf-Richartz, Andreas Bluhm.

Wśród koncertujących właścicieli stradivariusów są Gidon Kremer i Anne-Sophie Mutter.

Wystawie będą towarzyszyć wieczorne koncerty oraz warsztaty, podczas których badane będą cechy, które nadają stradivariusom ich niepowtarzalne brzmienie, a jednocześnie ich charakterystyczne cechy indywidualne.

Wśród różnych hipotez na temat wyjątkowości brzmienia stradivariusów wymienia się m.in. jakość drewna pochodzącego z południowego Tyrolu i substancje dodawane przez słynnego lutnika do werniksów.

Kolońskie Muzeum Wallraf-Richartz, jedno z trzech głównych muzeów niemieckich, ma

kolekcję malarstwa średniowiecznego zaliczaną do największych w Europie. Prezentuje ono też szeroki zakres dzieł malarstwa XIX-wiecznego – głównie przedstawicieli niemieckiego romantyzmu i Nazareńczyków, a także spory zbiór impresjonistów. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :