Niemcy/ Nagroda krytyków filmowych dla Andrzeja Wajdy

Niemcy/ Nagroda krytyków filmowych dla Andrzeja Wajdy

03.12. Berlin (PAP) – Reżyser Andrzej Wajda został wyróżniony tegoroczną Nagrodą Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej FIPRESCI – poinformowano w czwartek w komunikacie Akademii. Nagrodę przyznano mu za film „Tatarak”, który swą premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w lutym tego roku.

„Bez wątpienia dla nas krytyków to zaszczyt uhonorować Wajdę, który już swymi pierwszymi filmami („Pokolenie”, „Kanał”, „Popiół i Diament”) pisał historię europejskiego filmu i wywarł wpływ na pokolenia reżyserów” – oświadczył sekretarz generalny FIPRESCI Klaus Eder.

Podkreślił, że „Tatarak” „w żadnym razie nie jest czymś, co można nazwać późnym dziełem reżysera”. „Wręcz przeciwnie, to film młodego ducha, w którym Wajda w ryzykowny i odważny sposób otwiera nową i bardzo osobistą perspektywę dla europejskich autorów dzisiejszego kina” – dodał Eder.

Według komunikatu Andrzej Wajda ma osobiście odebrać wyróżnienie podczas ceremonii wręczenia 22. Europejskich Nagród Filmowych w Bochum (Nadrenia Północna-Westfalia) 12 grudnia.

Na tegorocznym festiwalu Berlinale Wajda otrzymał za „Tatarak” nagrodę im. Alfreda Bauera, przyznawaną reżyserom, którzy wyznaczają nowe perspektywy sztuki filmowej. (PAP)

awi/ az/ ap/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :